Super Play

Page: 6

Светската турнеа на Janet Jackson е во тек и на изненадување на нејзините обожаватели таа објавува сингл и тоа со мултиплатинестиот регетон суперстар Daddy Yankee насловен како „Made For Now“. Таа е првата трака по 2014-тата кога и го издава единаесеттиот студиски албум „Unbreakable“, но и раѓањето на синот од бракот со катарскиот билионер Wissam […]

Sofi Tukker е американско дуо составено од Sophie Hawley-Weld i Tucker Halpern. Познати стануваат благодарение на темата „Best Friend“ од 2017-тата, која беше користена во рекламата за iPhone X. Зад себе имаат само еден студиски албум („Treehouse“) кој го издадоа во април оваа година и токму од него денес на Супер радио како SUPERPLAY ја […]

По освојувањето на првата позиција на iTunes Dance Chart со компилацијата „Pure Anthems“, од студиото на Nathan Dawe, британски продуцент и диџеј, доаѓа одличен сингл насловен како „Cheatin’“. Траката која ги има сите вибрации на летото, веројатно собрани од бројните настапи кои ги имаше ова лето со Tinie Tempah и Pitbull, денес ја вртиме како […]

„A Lifetime to Repair“ е четвртиот сингл од четиринаесеттиот студиски албум на Kylie Minogue. Како и претходниот сингл „Golden“ и оваа трака е одлична комбинација на country pop и dance pop, дополнително „украсена“ со акустични гитари, пијано и банџо. Денес на Супер радио како SUPERPLAY ја вртиме токму неа: Kylie Minogu – „A Lifetime to […]

Норвешките EDM продуценти Seeb кон средината на април издадоа екстендетплејка насловена како „Nice To Meet You“, а ја најавија преку соработката со норвешката поп ѕвезда Dagny. Се чини дека траката им остави впечаток и на британскиот бенд Clеan Bandit, кои изработија ремикс верзија токму за неа – темата „Drink About“. Денес на Супер радио како […]

Aaron Davis е 27 годишен британски рапер, кој на сцената настапува под името Bugzy Malone. Тој е еден од најуспешните претставници на музичкиот правец grime, кој на почетокот на новиот милениум се развива во Лондон како дел од electro dance сцената. Овој август го издаде и својот прв студиски албум „B. Inspired“ и токму од […]

LSD е група која е проект на британскиот музичар Labirinth, автралијанката Sia и американскиот продуцент Diplo. До сега имат објавено три синглови, првиот на почеткот на мај („Genius“), а вториот („Audio“) само една недела подоцна. На 9-ти август ја објавија траката „Thunderclouds“ и официјано потврдија дека септември е месецот кога ќе го издадат деби албумот […]

Serge Legran е руски диџеј и продуцент кој ги негува стиловите Nu Disco, Deep House и Future House. Роден е во Донецк, а работи за издавачката куќа Superlative. Неговата нова трака насловена како „Holding On“ на ден пред викенд на Супер радио ја вртиме како SUPERPLAY: Serge Legran – „Holding On“. SuperPlay се емитува секој […]

Frans Zimmer, на музичката сцена е познат како Alle Farben, е германски диџеј и продуцент. Зад себе има два студиски албуми, првиот од 2014-тата насловен како „Synesthesia – I Think in Colours“, а вториот од 2016-тата „Music Is My Best Friend“. На почетокот на оваа година ја издаде темата “H.O.L.Y.” на која соработува со британецот […]

Американските диџеи и продуценти Alex Pall и Andrew Taggart, на сцената познати како Chainsmokers објавија уште една трака од нивната последна (трета) extended play-ка насловена како „Side Effects“. Вокалите се на нивниот долгогодишпен текстописец, 25 годинишната Emilly Waren и тоа е траката која денес ја вртиме како SUPERPLAY на Супер радио: The Chainsmokers feat. Emily […]


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background