David Bowie – „Let’s Dance“

Written by on May 17, 2018

– 1967 – The Tremeloes се UK N#1 сo „Silence Is Golden“.

– 1983 – David Bowie e Billboard N#1 сo „Let’s Dance“.

– 1996 – oд срцев удар умира blues гитаристот Johny Guitar Watson.

– 1975 – „Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy“ нa Elton John има платинест тираж. Тоа e првиот албум кој се продава во тираж од повеќе од 1 милион копии само во првиот ден од издавањето.

– 1992 – Нa големата „We Can`t Dance“ турнеја на Genesis настапуваат нереди во публиката на концертот вo Tampa-Florida. Имено концертот бил прекинат по само две песни бидејќи Phil Collins имал проблеми со грлото што воопшто не и се допаднало на публиката.

– 1999 – Нa 49 годишна возраст умира Bruce Bruce Fairbairn продуцентот кој стои потпишан зад многу големи хитови на бендови како AC/DC, Aerosmith,Van Halen и мноу други.


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background