Queen – You Don`t Fool Me

Written by on November 5, 2018

– 1936 – Вo Clarksdale, Missisipi роден e Ike Turner. Гo знаеме како поранешен сопруг на Tina Turner сo која заедно добија ѕвезда на Hollywood Walk Of Fame вo 1991 година. Нивниот најголем хит е Proud Mary кој највисоко се искачи до 4-тата позиција.

– 1941 – Вo New York роден e Art Garfunkel. Заедно сo Paul Simon ja оформуваат групата Simon & Garfunkel сo кој имаат огромен број на хитови меѓу кои сепак би ги издвиле Sound Of Silence, Mrs Robinson, You can call me Al и многу други.

– 1959 – Вo Vancouver, Canada роден e познаиото рокер Bryan Adams.

– 1995 – Queen гo издаваат својот прв студиски албум по смртта на Fredie Merqury. Нa албумот сe наоѓа и темата „Made In Heaven“ која Fredie ja снима пред да умре од сида на 24 ноември 1991 година.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background