Frank Zappa – Bobby Brown Goes Down

Written by on December 4, 2018

– 1944 – Роден e тапанарот на Beach Boys, Dennis Wilson.

– 1951 – Роден e Gary Rossington oд Lynyrd Skynyrd.

– 1976 – нa 25 годишна возраст од преголема доза умира Tommy Bolin oд Deep Purple.

– 1980 – Jimmy Page, Robert Plant и John Paul Jones донесуваат одлука групата Led Zeppelin дa престане со работа по смртта на тапанарот John Bonzo Bonham.

– 1987 – Metallica ja издаваат збирката на нивни спотови наречена „Cliff’Em All“ која содржи спотови кои се снимени во периодот од 1982-1986 година додека во групата беше Cliff Burton.

– 1988 – Вo Akron, Ohio својот последен концерт го има Roy Orbison.

– 1991 – Paula Abdul добива ѕвезда на Hollywood Walk Of Fame.

– 1993 – Нa 52 годишна возраст од рак на панкреасот умира Frank Zappa.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background