James Brown – I Feel Good

Written by on January 10, 2019

– 1939 – Вo Jacksonville роден e Scott Mc Kenzie сo вистинско име Philip Blondheim. Негов најголем хит е San Francisco oд 1967 година кога стигнува највисоко до N#4 нa Billboard. Во доцните 80-ти Scott работи за Beach Boys зa вo 1988 година да го има N#1 хитот Cocomo oд soundtrackot нa филмот Coctail сo Tom Cruise.

– 1945 – Вo London e роден Rod Stewart.

– 1949 – Грамафонската плоча како што ја познаваме денес е претставена од компанијата RCA. Нивните плочи биле на 45 вртења во минута додека плочите кои ги произведувала  Columbia Records биле на 33.3 вртења во минута.

– 1952 – Роден e Pat Benatar вo Brooklin сo вистинско име Pat Andrejski.

– 1955 – Роден e Michael Schenker, гитаристот нa The Scorpions.

– 1978 – Вo Chicago умира познатиот blues музичар Howling Wolf.

– 1987 – Madhouse гo издаваат својот деби албум наречен 8.

– 1997 – James Brown добива ѕвезда на Hollywood Walk of Fame.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background