Paul Simon – You Can Call Me Al

Written by on January 11, 2019

– 1902 – Од печат излегува првиот број на списанието Popular Mechanics.

– 1963 – Во Los Angeles e отворен првиот диско клуб во USA.

– 1964 – Ring Of Fire нa Johny Cash станува првиот country album кој e N#1 нa USA албум листата.

– 1965 – Beach Boys ja снимаат „Do You Wanna Dance“.

– 1967 – Jimmy Hendrix ja снима „Purple Haze“.

– 1969 – Jethro Tull ja издаваат „This Was“.

– 1971 – Родена e Mary J. Blige.

– 1971 – Роден e Tom Rowlands oд The Chemical Brothers.

– 1977 – Keith Richards oд Rolling Stones e казнет сo 750 фунти поради поседување кокаин.

– 1992 – Paul Simon станува првиот интернационален музичар кој одржал концерт во Јужна Африка.

– 2001 – Whitney Houston e запрена од обезбедување на аеродромот Keahole – Kona International поради поседување марихуана.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background