Mariah Carey – Without You

Written by on January 15, 2019

– 1961 – The Supremes потпишуваат официјален договор со Motown Records.

– 1971 – Некогашниот член на The Beatles, George Harrison ja издава антологиската My Sweet Lord.

– 1972 – N#1 хит за Don McLean со „American Pie“. Madona сo обработката на истата тема стигна до челната позиција во 2000 година.

– 1982 – Harry Wayne Cassey oд KC & The Sunshine Band сe парализира од повредата здобиена во сообраќајна несреќа во Мајами.

– 1994 – Вo сон нa 52 годишна возраст умира Harry Nelson. Негов најголем хит е „Without You“ кој во 1971 година беше 4 недели на челната позиција на Billboard. Mariah Carey вo 1994 година обработката на оваа тема ја стави на својот албум Music Box и повторно „Without You“ стигна на челната позиција.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Continue reading

Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background