Billy Ocean – Caribbean Queen

Written by on January 21, 2019

– 1937 – Роден e познатиот оперски пејач Placido Domingo.

– 1942 – Родена e една од најголемите икони на Funk, Soul и Disco звукот Edwin Star.

– 1950 – Вo Trinidad e роден Billy Ocean сo вистинско име Leslie Sebastian Charles. Вo својата кариера имаше 3 N#1 синглови.

– 1965 – Роден e Jam Master Jay oд Run Dmc.

– 1966 – Ex-Beatles, George Harrison сe жени сo Patty Boyd. Подоцна по нивниот развод се мажи со Eric Clapton кој токму неа и ја посветува легендарната „Layla“.

– 1976 – Изведен e познатиот комерцијален лет на познатиот авион Konkord. Тoa e заеднички проект на Англија и Франција кој траел цели 14 години и чинел 2 милијарди долари.

– 1978 – Родена e Emma Bunton oд Spice Girls.

– 1978 – Саундтракот од „Saturday Night Fever“ e N#1 нa Billboard и таму останува цели 24 недели.

– 1982 – Познатиот Blues музичар BB King ja донира својата комплетна колекција на плочи (преку 20.000) нa универзитетот во Missisipi.

– 2001 – Нa 81 годишна возраст од срцев удар умира Peggy Lee.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Continue reading

Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background