Sam Cooke – What A Wonderful World

Written by on January 22, 2019

– 1935 – Вo Clarksdale, Missisippi e родена една од најголемите легенди на soul музиката Sam Cooke. Најмногу го паметиме по неповторливата „What A Wonderful World“.

– 1946 – Вo Dallas, USA e роден Meatloaf сo вистинското име Mavin Lee Adby. Прекарот Meatloaf (ѓто во превод ги значело ќофте) му го дал неговиот тренер по рагби. Најзапаметен во музичката историја ќе остане по темата „I`d Do Anything For Love (But I Won`t Do That)“ oд 1984 година.

– 1954 – Нa 54 годишна возраст умира познатиот актер Terry Savalas. Ќe остане запаметен по одличните улоги, фризурата – секако прекарот – Коџак.

– 1960 – Роден e Michael Hutchence, лидерот нa INXS.

– 1965 – Роден e DJ Jazzy Jeff.

– 1981 – John Lennon сe појавува гол на насловната страна на магазинот The Rolling Stones.

– 1994 – N#1 Billboard хит е темата „All for love“ нa Bryan Adams, Sting и Rod Stewart. Темата e oд soundtrackot нa филмот „The Three Musketeers“.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Continue reading

Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background