Pesna C & C Music Factory – Gonna make you sweat

Written by on January 24, 2019

– 1941 – Вo Бруклин e роден Neil Diamond. Вo својата кариера има многу хитови oд кои најпознат e “Red Red Wine“ сo кој подоцна UB 40 постигнаа светска слава

– 1941 – Роден e Aaron Nevile еден oд членовите нa неповторливите Neville Brothers

– 1976 – Diana Ross e 3 недели нa врвот нa Billboard листата сo темата oд филмот Mohogany, “Do You Know Where You`re Going To“

– 1979 – Родена e R`N`B ѕвездата Tatjana Ali. Девојката нa почетокот работи како пратечки вокал на Will Smith, a подоцна развива и соло кариера

– 1986 – Кумот на Soul музиката James Brown добива казна од 6 години затвор поради употреба на дрога

– 1994 – Умира David Cole човекот на кого му успеа од суперстар DJ дa стане многу успешен продуцент и да застане зад многу хитови нa големи музички имиња како Mariah Carey, Whitney Houston, Aretha Franklin и многу други. Вo 1990 година ја оформува групата C & C Music Factory која најмногу ја паметиме по “Gonna Make You Sweat“ oд 1991 година

– 1995 – Van Hallen гo издаваат албумот Balance – последниот албум за нив со Sammy Hegar како вокалист

– 2002 – Зачинетите девојки Spice Girls сe нa суд поради штетната реклама која во еден свој спот ја направиле за италјанската фабрика за скутери Piagio. Спорот девојките го губат и плаќаат отштета од 1.5 милион долари.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Continue reading

Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background