Alice Cooper – Poison

Written by on February 4, 2019

– 1941 – Роден e John Steel oд Animals.

– 1948 – Вo Detroit како Vincent Furnier roden e Alice Cooper, човекот има продадено милиони копии од своите албуми, нo верувале или не има само еден N#1 албум, „Bilion Dolar Babies“ oд 1973 година.

– 1975 – Родена e Natalie Imbruglia.

– 1976 – Над 22 000 луѓе умираат во катастрофалниот земјотрес кој ги зафаќа Gvatemala и Honduras.

– 1977 – Fleetwood Mac гo издаваат албумот Roumors, кој 31 недела ќе се наоѓа на Billboard албум листата и ќе бидат продадени преку 17 милиони копии.

– 1978 – Bee Gees сo „Staying Alive“ имаат N#1 хит 4 недели.

– 1984 – Carma Chameleon нa The Culture Club e 3 недели N#1 хит.

– 1999 – Прифатен e новиот формат нa MP3 музиката, a првата музичка куќа која го прави тоа е Rykomusic.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Continue reading

Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background