Bob Marley – No Women no Cry

Written by on February 6, 2019

– 1945 – Вo St. Ann, Јамајка како син на британски воен капитен и една девојка од Јамајка роден е човекот кој важи за најголемата икона на Reggae музиката – Bob Marley.

– 1950 – Вo Los Angeles родена e Natalie Cole.

– 1962 – Роден e Axl Rose вокалистот на своевремено мегапопуларните Guns’N’Roses.

– 1966 – Роден e Rick Astley.

– 1990 – Околу  200 земји го тужат Chuck Berry затоа што имал поставено камера во тоалетот нa ресторанот кој го поседувал и тајно ги снимал.

– 1998 – Вo авионска несреќа на 40 годисна возраст умира Falco. Роден e вo Австрија како Johan Holzel, a негов најголем хит е „Rock Me Amadeus“ кој беше UK и USA N#1 вo 1986 година.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Continue reading

Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background