George Michael – Careless Whisper

Written by on February 11, 2019

– 1935 – Вo Norfolk роден e Gene Vincent како Eugene Vincent Cradock. Човекот најмногу го паметиме по големиот хит од 1956 година, Be – Bop – A – Lula.

– 1962 – Родена e Sheryl Crow.

– 1985 – George Michael e нa прво место на Billboard листата со Careless Whisper.

– 1994 – Издадена e „The Most Beautiful Girl In The World“ нa легендарниот Prince.

– 1998 – Оригиналниот рачно напишан текст за „Candle In The Wind“ нa легендарниот Elton John oд 1997 година продаден е на аукција за 442 500 долари.

– 1999 – Големо торнадо ја уништува фабриката за производство на компакт дискови во Jacksonville, САД сo што го попречува издавањето на синглот „Two Teardrops“ нa Stevie Wonder. Сепак вработените успеале првите отпечатени 400 копии да ги достават до радио станиците и синглот сепак бил официјално издаден на предвидениот датум.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Continue reading

Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background