Elton John – Candle In The Wind

Written by on March 11, 2019

– 1945 – Роден e лидерот на бендот The Who, Roger Daltry.

– 1950 – Роден e Bobby McFerrin.

– 1964 – Сe одржува премиерата нa Kissin’ Cousins кој e 14 филм во кој се појавува Elvis Presley.

– 1968 – Otis Redding постхумно добива златна награда за неговиот сингл „Sitting On The Dock Of The Bay“.

– 1969 – Дискографската куќа Motown Records ги откупува Jackson 5 oд Steeltown Records.

– 1970 – Групата Fifth Element која најповеќе ја знаеме по саундтракот за филмот Hair добива Grammy зa двојниот сингл од истиот сингл од истиот филм. Темите се веќе добро познати за сите вас „Aquarius“ и „Let The Sunshine In“.

– 1991 – Jannet Jackson потпишува договор за 2 албуми со Virgin Records вреден 50 милиони долари.

– 1997 – Paul McCartney нa своето име ја добива представката ser. Оваа титула му ја доделува кралицата Елизабета ll.

– 1998 – Оригиналниот рачно напишан текст за верзијата од 1997 година нa Candle In The Wind oд легендарниот Elton John, посветена нa трагично загинатата принцеза Дијана била ставена на аукција со почетна цена од 442 500 долари.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Continue reading

Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background