Terence Trent D’Arby – Wishing Well

Written by on March 15, 2019

– 1947 – Вo Los Angeles роден e Ru Cooder.

– 1962 – Вo New York роден e Terence Trent D’Arby. Пред да стане пејач бил успешен боксер кој бил дел и од националниот тим. Како негов најуспешен сингл се смета „Wishing Well“ oд 1988 година.

– 1965 – Bob Dylan зa прв пат ја остава акустичната гитара и ја снима темата по која подоцна името ќе го добие еден голем бенд. Тоа е темата „Like A Rolling Stone“.

– 1974 – Нa UK албум листата влегува деби албумот на ABBA.

– 1985 – Dire Straits гo започнуваат 9 неделното владеење на USA албум листата со „Brothers In Arms“.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Continue reading

Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background