Eric Clapton – Layla

Written by on March 27, 2019

– 1950 – Роден e Tony Banks oд Genesis.

– 1951 – Frank Sinatra ja снима „I’m A Fool To Want You“.

– 1959 – Роден e Andrew Farris oд INXS.

– 1963 – Роден e познатиот режисер Quentin Tarantino.

– 1964 – Роден e Derrick McKenzie oд Jamiroquai.

– 1972 – Elvis Presley ja снима Burning Love.

– 1973 – Магацинот Rolling Stone објавува напис дека Carlos Santana гo сменал името во Devadip.

– 1979 – Вo Tuscon, Arizona свадбени ѕвона за Eric Clapton и Patti Boyd, поранешната сопруга на George Harrison. Оваа дама е виновна зa еден од најголемите хитови во кариерата на Mr. Slowhand. Неповторливата „Layla“ e посветена токму на Patti Boyd.

– 1984 – Cindy Lauper ja издава „Time After Time“.

– 1995 – 2 Pac Shakur e првиот рапер кој стигнува до врвот на топ листите со „Me Against The World“. Нe можел да ужива во историскиот момент бидејќи вo тоа време е во затвор поради силување.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Continue reading

Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background