Dusty Springfield – In Private

Written by on April 16, 2019

– 1889 – Rodena e najgolemata ѕвезда на немиот филм Charlie Chaplin.

– 1924 – Роден e композиторот Henri Mancini.

– 1933 – Родена e Dasti Springfield. Вo својата кариера имаше многу хитови но сепак најзапаметен ќе остане по „The Son of a preacher man“ и секако по неповторливата „In Private so Pet Shop Boys“.

– 1947 – Роден e познатиот кошаркар Kareem Abdul Jabar. Неговиот прекар беше Sky Hook поради препознатливиот хорог удар.

– 1956 – Buddy Holly гo издава својот прв сингл „Blue Days Black Nights“.

– 1968 – Pentagon гo признава најголемиот срам во историјата на Америка и ги повлекува трупите од Виетнам.

– 1974 – Вo Denver, Colorado својот прв концерт во Америка го имаат Queen.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Continue reading

Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background