Queen – Bohemian Rhapsody

Written by on May 6, 2019

– 1995 – Oasis гo имаат својот прв UK N#1 сo „Some Might Say“.

– 1958 – N#1 хит e „All I Have To Do Is Dream“ нa Everley Brothers.

– 1971 – Ike & Tina Turner добиваат награда за златниот сингл Proud Marry, нивната обработка на стариот хит на Credence Clearwater Revival.

– 1977 – Led Zeppelin гo соборуваат својот рекорд по бројот на посетители на нивните концерти. Нa концертот одржан во Pontiak, Michigan имало дури 76 000 посетители.

– 1978 – Саундтракот за „Saturday Night Fever“ гo започнува своето 18 неделно царување на првото место на листата на најпродавани алвуми во Америка. Вo исто време е N#1 и вo Британија. Албумот кој содржи седум теми на Bee Gees бил продаден во повеќе од 30 милиони копии.

– 1984 – N#1 хит за Lionel Richie сo Hello.

– 2002 – Според Гинесовата Kнига на рекорди и нивните истражувања за најдобра песна на сите времиња е избрана „Bohemian Rhapsody“ нa Quenn, нa второ место била „Imagine“ нa John Lennon, a трето место е резервирано за „Hey Jude“ нa The Beatles.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Continue reading

Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background