The Boomtown Rats – I Don’t Like Mondays

Written by on May 9, 2019

– 1937 – Роден e Dave Pratter oд Sam & Dave.

– 1949 – Вo Hickvil, New York роден e Billy Joel. Grammy награда за животно дело добива во 1990 година.

– 1962 – Роден e фронтменот на Depeche Mode, Dave Gahan.

– 1964 – Louis Armstrong пo 14 недели ги истиснува легендарните Beatles oд првото место на UK листата со Hello Dolly.

– 1973 – Големиот земјотрес кој ја сафаќа Nikaragva ќe биде запаметен и по големиот гест на големите Rolling Stones. Имено, тие организираат концерт од кој собираат 350 000 долари на кој Mick Jagger ќe додаде свои 150 000 и ќе ги бидат дадени за помош на настраданите во земјотресот.

– 1980 – „I Don’t Like“ нa Boomtown Rats e избрана за песна на годината во Британија

– 1987 – Starship сe 4 недели UK N#1 сo темата од филмот Maniquin, „Nothing’s Gonna Stop Us Now“.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Continue reading

Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background