Ritchie Valens – Donna

Written by on May 13, 2019

– 1938 – снимена e „When The Saints Go Marching“ нa Louis Armstrong.

– 1941 – Вo Pacoima, California роден e Ricci Valens. Негов најголем хит е Donna oд 1959 година. Нa B страната на овој сингл се наоѓа темата „La Bamba“ сo која Los Lobos беа N#1 вo 1987 година. Неговиот живот завршува трагично, односно Ricci ќe загине во авионска несреќа заедно со Buddy Holly и Big Bopper.

– 1950 – Вo Sagino, Michigan роден e Steveland Morris, зa сите попознат како Stevie Wonder. Слеп e oд самото раѓање, нo сепак важи за еден од најуспешните музичари во историјата. Сепак најзапаметен ќе остане по неповторливата „I Just Called To Say I Love You“ сo кој во 1984 година беше 3 недели N#1 според Billboard.

– 1970 – Вo New York премиерно e прикажан филмот на The Beatles, „Let It Be“.

– 1978 – Boney M гo започнуваат својот поход на светските топ листи со „Rivers Of Babylon“. Вo Америка се N#1 токму на денешен ден и таму остануваат 5 недели.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Super Radio Ohrid

Current track
TITLE
ARTIST

Background