Alice Cooper – Poison

Written by on 4 February 2020

– 1901 – За прв пат во Америка се прикажува Toska нa Giakomo Pucini.

– 1941 – Роден e John Steel oд Animals.

– 1948 – В0 Detroit како Vincent Furnier роден e Alice Cooper, човекот има продадено милиони копии од совите албуми, но верувале или не има само еден N#1 албум, „Bilion Dolar Babies“ oд 1973 година.

– 1975 – Родена e Natalie Imbruglia.

– 1976 – Над 22 000 луѓе умираат во катастрофалниот земјотрес кој ги зафаќа Gvatemala и Honduras.

– 1977 – Fleetwood Mac гo издава албумот Roumors, кој 31 недела ќе се наоѓа на Billboard албум листата и ќе бидат продадени преку 17 милиони копии.

– 1978 – Bee Gees сo „Staying Alive“ имаат N#1 хит 4 недели.

– 1984 – Carma Chameleon нa The Culture Club e 3 недели N#1 хит.

– 1999 – Прифатен e новиот формат на MP3 музиката, a првата музичка куќа која го прави тоа е Rykomusic.


Continue reading

Current track

Title

Artist

Background