Author: admin

Охрид, 16. мај 2024 (Super Radio) – Изминаа полни 19 години од стартот на радио емисијата „Охриде не бери гајле“ на охридското Супер радио, водечкиот медиум во овој дел на државата. Жанко и утринската екипа и понатаму остануваат верен утрински пријател на охриѓани, стружани, но и на сите кои го слушаат Супер радио насекаде низ […]

Охрид, 22. април 2024 (ОХРИДПРЕС) – Плането Земјо, застани, сакам да слезам!!! Со оваа порака, познатиот охридски радио водител од Супер радио го одбележа денешниот, Ден на планетата Земја. – Да не фрламе ѓубре насекаде, да ја заштитиме околината за да имаме што да им оставиме на нашите наследници, порача Жанко кој важи за голем […]

Охрид, 5. декември 2023 (Super Radio) – На предлог на охридското Супер радио, најпознатиот глас на Охрид, вокалот кој му даваше боја и убавина на градот, Леонора Чекреџи е добитник на Повелбата – Патрон на градот „Св. Климент Охридски“. Наградата и’ се доделува постхумно, како признание за нејзината 40 годишна спикерска дејност како и за […]

Охрид, 13. ноември 2023 (Super Radio) – Екипата на Супер радио и интернет порталот OhridPress и годинава со силна поддршка за подигнување на свесноста за машкото здравје. – Популарно наречен Movember, ноември е месец во кој ја потенцираме важноста на самопрегледот и спречувањето на рак на простатата, што најчесто ги погодува мажите постари од 50 […]

Охрид, 7. ноември 2023 (Super Radio) – Полни 31. година, охридското Супер радио, еден од најстарите приватни електронски медиуми во Република Македонија е со сериозна музичка мисија пред себе, затоа што работи во градот каде секогаш се слушала и пуштала најдобрата музика. Својата приказна ја започна во ноември 1992 година, веднаш по осамостојувањето на Република […]

Охрид, 5. октомври 2022 (Super radio) – Ученици од четврта година при ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ од Охрид денеска беа во посета на Супер радио. Учениците водени од професорот Никола Јованоски, практично се запознаа со она што го учат во школските клупи. Овојпат акцент беше ставен на аудио продукцијата, снимање на радио сегменти и програмите […]

Охрид, 28. септември 2023 (Super Radio) – И овој септември, комплетната екипа на охридското Супер радио и активистот Жанко ЗШ Голабоски со силна поддршка за лицата со Мултипла склероза (МС). Веќе петта година по ред, во месецот посветен на лицата со МС, Супер радио и јас имавме многу акции, искачивме многу врвови, потенцира Голабоски. – […]

Охрид, 23. септември 2023 (Super Radio) – Охридскиот гитарист со светска слава Дамјан Пејчиновски, заедно со еден од најдобрите вокали во Италија Roberto Tiranti, човекот кој има настапувано со имиња како Eros Ramazzotti и Gianni Morandi, на зајдисонце на островот Шолта во Хрватска, снимија безвременска изведба на незаборавната „Caruso“ од Lucio Dalla. – „Caruso“ – […]

Охрид, 25. септември 2023 (Super Radio) – Поранешниот NBA кошаркар Shaquille O’Neal, последниве години има супер успешна Dj кариера како Diesel. Тој редовно настапува на големите фестивали за електронска музика, заедно со имиња како Tiësto, Steve Aoki и Skrillex. „Gorilla warfare“ се вика неговиот албум кој содржи 10 песни, креирани со имиња како Jessica Audiffred, […]


Current track

Title

Artist

Background