Author: admin

Page: 10

„The Other Side“ е насловот на водечкиот сингл од саундтракот „Trolls World Tour“ на американката SZA, на која таа соработува со мегапопуларниот Justin Timberlake. Станува збор за трака која е дел од анимираниот филм „Trolls World Tour“ кој ќе биде дистрибуиран низ кино салите во САД на 17 април 2020. SZA е дел од тимот […]

Cristian Nicolae Tarcea е романски мултиинструменталист, кој на музичкaта сцена настапува под името Monoir. Роден е 1993-тата година, а кариерата ја гради од 2005-тата. Неговото последно музичко парче е соработка со Junatek и е насловено како „Marrakech“. Токму неа денес на Супер радио ја вртиме како SUPERPLAY: Monoir & Junatek – „Marrakech“ SuperPlay се емитува […]

– 1678 – Роден e Antonio Lucio Vivaldi. – 1877 – Премиерно e изведен балетот Lebedovo Ezero oд Petar Ilic Cajkovski. – 1948 – Како Mike Barrett роден e Shakin Stevens. – 1951 – Вo Midlsburg, Англија роден e Chris Rea. – 1963 – Роден e членот нa Metallica, Jason Newsted. – 1966 – John […]

Fadil El Ghoul е полното име и презиме на холандско-мароканскиот диџеј, ремиксер и продуцент, кој на музичката сцена е познат како R3HAB. Пред две години беше рангиран на 12-тата позиција на листата на диџеи според DJ Mag, а зад себе има два студиски албуми, „Trouble“ и „The Wave“. Денес на Супер радио како SUPERPLAY вртиме […]

– 1947 – Родена e Jennifer Warnes. – 1961 – Supremes нa Diana Ross гo издаваат својот прв сингл „I Want A Guy“. – 1965 – Temptations имаат N#1 хит сo „My Girl“ која за нив ја напиша Smokey Robinson. – 1966 – Роден e своевремено едно од напознатите рапери Tone Loc. Најмногу го паметиме […]

Познатиот клубски диџеј Andreas Moss има нова трака со одличен латино ритам, зачинета со electro-pop и тоа благодарение на соработката со Sinclair. Andreas Moss е швеѓанец, кој работи и живее во САД. Најголем успех има постигнато со траката „Thinking About You“ која е стримувана повеќе од 3.2 милиони пати на Spotify. Денес на Супер радио […]

– 1824 – Роден e композиторот Bedrich Friedrich Smetana. – 1942 – Роден e Lou Reed oд Velvet Underground. – 1943 – Роден e еден од најпознатите jazz гитаристи George Benson. – 1956 – Роден e Mark Evans oд AC/DC. – 1962 – Роден e Jon Bon Jovi. – 1964 – Beatles ja издаваат „Twist […]

Приказната на Bah Samba започнува со почетокот на 1996-тата година, кога Julian Bendall, Kevin Alexanda и Geoff Holroyd го формираат бендот чие име е кратенка од привите букви на презимињата на членовите. Тогаш ја издаваат „Carnival“ нивниот деби сингл со кој и официјално се појавуваат на музичката сцена. Зад себе веќе имаат 8 студиски албуми, […]

– 1942 – Роден e гитаристот нa Rolling Stones, Brian Jones. – 1967 – N#1 хит e Ruby Thursday нa Rolling Stones. Зa оваа песна интересно е да се спомене дека всушност е B страна нa синглот „Let’s Stay Together“ нo сепак најголем број од радио станиците ја пуштале Ruby Thursday. – 1970 – 6 […]

Living R е еден од најпопуларните грчки диџеи и продуценти кој веќе имал број 1 хитови низ целиот Балкан. Освен како диџеј и продуцент работи и како радиоводител, а неговата радио емисија „Last chance to dance“ се емитува на повеќе од 25 радио станици. На последната трака соработува со продуцентите Zeff и Labro, а е […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist