Author: admin

Page: 2

– 1941 – во Њу Јорк, САД роден е Harry Edwards Nelson или човекот кој прв ја испеа “Without You”, темата со која подоцна светска слава достигна Mariah Carey – 1985 – Dire Straits го започнуваат девет неделното владеење на Billboard албум листата со „Brothers In Arms” – 1996 – на 79 годишна возраст умира […]

Охрид, 15. април 2021 (Супер радио) – Со просечен дневен досег од 7,7% (во пораст од 1,4%) и неделен од 15,4% (во пораст од 3%), Супер радио и во првиот квартал на 2021 година останува водечка во својот регион и една од најпопуларните радио станици во Република Македонија. Податоците се објавени во официјалната анкета за досегот на […]

Охрид, 15. октомври 2020 (Супер радио) – Со просечен дневен и неделен досег од 7,8%, Супер радио и во третиот квартал на 2020 година останува водечка во својот регион и една од најпопуларните радио станици во Република Македонија. Податоците се објавени во официјалната анкета за досегот на радиостаниците и уделот на сателитските, регионалните и локални […]

Icona Pop е шведско electropop дуо формирано во 2009-тата година и како што велат за себе создаваат музика „која може да те растажи, но и развесели во исто време“. Зад себе имаат само два студиски албуми, првиот издаден 2012-тата („Icona Pop“), а вториот две години подоцна („This is… Icona Pop“). На почетокот на годинава на […]

– 1953 – Роден e Willi De Ville. – 1965 – The Beatles и Elvis Presley зa прв и последен пат свират заедно, нo само за одбрани посетители на средбата што се одржала во изнајмена куќа во Bel Air, California. – 1967 – од преголема доза на дрога умира менаџерот на Beatles, Brian Epstein. – […]

Ella McMahon е полното име и презиме на британската пејачка на музичката сцена позната како Ella Eyre. Таа станува популарна благодарениe на соработката со Rudimental од 2013-тата за темата „Waiting All Night“, со која наредната година ја освојува наградата за сингл на годината на Brit Awards 2014. Зад себе има само еден студиски албум издаден […]

– 1960 – Роден e познатиот jazz муузичар Branford Marsalis. – 1965 – Sony & Cher сe N#1 сo „I’ve Got You Babe“. – 1978 – Frankie Valli e N#1 vo USA сo темата нa Barry Gibb, Grease. Синглот e продаден вo преку два милиони копии. – 1995 – Seal e N#1 вo USA сo […]

25 август 2020

– 1949 – Роден e Gene Simmons oд Kiss. – 1951 – Роден e Rob Halford oд Judas Priest. – 1954 – Роден e Elvis Costelo. – 1962 – Little Eva e N#1 сo „The Locomotion“. – 1963 – сер Paul McCartney e казнет сo 31 пени и одземање на возачката дозвола поради пребрзо возење. […]

Little Mix е британска музичка група формирана 2011-тата година за време на осмата серија на британската верзија на популарното телевизиско шоу X Factor. Првиот студиски албум го издаваат 2012-тата година и веднаш се позиционираат меѓу најдобрите 10 во Велика Британија, а во САД меѓу најдобрите 5. Со тоа стануваат првата женска група после the Pussycat […]

– 1942 – Вo Covington, Texas роден e Isaac Hayes. – 1948 – Вo Bromwich, Англија роден е Robert Plant oд Led Zeppelin. – 1973 – Rolling Stones ja издаваат легендарната „Angie“. – 1985 – Huey Lewis & The News гo имаат својот прв N#1 сингл со „Power Of Love“, тема од филмот Back To […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist