Author: admin

Page: 4

Sigma е британско drum and bass продуцентско дуо, во чиј состав се Cameron James Edwards и Joseph Aluin Lenzie. Нивната приказна започнува во 2010-тата, кога како студенти ја издаваат соработката со DJ Fresh насловена како „Lassitude“ со која се позиционираат на 98-мата позиција на листата на најпродавани синглови во Велика Британија. Четири години подоцона, во […]

Rasster е познат руски диџеј и продуцент, кој има соработувано со многу познати светски музички имиња како што се Armin van Buuren, David Guetta, Martin Garrix, EDX, Plastik Funk, Don Diablo, Nicky Romero, Blasterjaxx, Lucas & Steve, Sam Feldt, Tritonal, Club Banditz,Yves V, Swanky Tunes и многу други. Неговиот проект „Summer Stories“ од 2016-тата на […]

– 1954 – Роден e Neil Tennant oд Pet Shop Boys. – 1965 – Rolling Stones гo започнуваат 4 неделното владеење на USA сингл листата сo „I Can’t Get No Satisfaction“. – 1968 – Eric Clapton објавува дека Cream ќe сe распаднат по нивната претстојна турнеја. – 1980 – Родена e Jessica Simpson. – 1985 […]

– 1954 – Роден e Debbie Sledge oд Sister Sledge. – 1959 – Роден e Marc Almond oд Soft Cell. – 1971 – Нa гробиштата Pierre Le Chaise вo Pariz погребан e Jim Morrison. – 1988 – N#1 хит зa Glen Medeiros сo „Nothing’s Gonna Change My Love For You“. – 1998 – MTV Networks […]

Markosa е британско музичко дуо, познато на тамошната House, Disco и EDM сцена, составено од Mark и David, кои зад себе имаат големо искуство. Нивната приказна започнува на почетокот на 90-тите години од минатиот век кога David работи како DЈ за локална пиратска радио станица, а Mark на продукција на музиката на David Penn и […]

Jonas Blue е британски диџеј, композитор, продуцент и ремиксер, чие вистинско име е Guy James Robin. Неговата музика е мешавина меѓу dance и pop стил, а до сега има издадено два компилациски албуми. Во 2017-тата го издава „Jonas Blue: Electronic Nature – The Mix 2017“, а следната (2018) година го издава „Blue“. Оваа година ја […]

Thomas Wesley Pentz, на музичката сцена познат како Diplo, е американски диџеј, продуцент и композитор, кој зад себе има два студиски албуми. Дел е и од музичкото трио LSD, заедно со Sia и британецот Labrinth. Неговиот последен албум („Diplo Presents Thomas Wesley, Chapter 1: Snake Oil“) го издаде на 29-ти мај и токму од него […]

– 1908 – Вo Brinkley, Arkansas роден e саксафонистот Luis Jordan. – 1961 – Роден e Andy Fletcher oд Depeche Mode. – 1962 – Родена e Joan Osborne. – 1967 – Светска турнеја од 29 концерти започнуваат две имиња кои само случајна лотарија би ги ставила заедно на сцена. Тоа сe Jimmy Hendrix и The […]

– 1943 – Родена e Florence Ballard oд Supremes. – 1956 – Роден e Adrien Wright oд Human League. – 1966 – The Supremes нa Diana Ross ja снимаат „You Keep Me Hanging On“. Нa Billboard Hot 100 e N#1 2 недели, додека нa R’N’B листата ќе се задржи на челната позиција 4 недели. – […]

„The Truth“ е насловот на новата песна на познатиот норвешки диџеј Kygo, на која вокалите ги позајмува американката Valerie Broussard. Станува збор за шестиот сингл од третиот студиски албум на Kygo, чие име е „Golden Hour“. Албумот беше објавен на 29-ти мај и меѓу другите има сорботки со OneRepublic, Jamie N Commons, Zak Abel, Kim […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist