Author: admin

Page: 5

„Take Care of You“ е насловот на новата песна на британската пејача и композитор Ella Henderson. Песната е објавена на 12 јуни и се позиционира на 55-тата позција на листата на најпродавани синглови во велика Британија. Станува збор за песна, за која Ella ќе рече дека е намената за сите, а пораката е „грижете се […]

The Aces е американски алтернативен поп бенд. Формирани со во 2016-тата, како The Blue Aces, кога и го издаваат првиот сингл „Stuck“ со кој се искачуваат на 38-мата позиција на листата на најпродавани синглови во САД. Зад себе имаат еден студиски албум издаден 2018-тата („When My Heart Felt Volcanic“), а вториот албум најавено е дека […]

– 1946 – Вo London e роден Ian McDonald oд Foreigner. – 1963 – Роден e George Michael. – 1963 – Mick Taylor го има својот прв настап со Rolling Stones нa концертот кој се одржал во Рим. Taylor гo зазема местото на Brian Jones кој под сеуште неразјаснети околности се удавил во базен само […]

„Saved My Life“ е насловот на новата песна на Sia, која е објавена на 2-ри мај. Како автори на песната се потпишуваат Sia и Dua Lipa, a дел од собраните средства од продажбата ќе бидат донирани на организациите AmeriCares и CORE Response. Ова е третиот сингл на Sia за оваа година и доаѓа по саудтракот […]

– 1942 – Роден e Mick Fleetwood oд Fleetwood Mac. – 1944 – Вo Surrey, Англија роден е познатиот гитарист Jeff Beck. – 1967 – Prokol Harum влегуваат нa Billboard листата сo нивниот прв сингл „A Whiter Shade Of Pale“ и стигнуваат само до 5-тата позиција. – 1979 – N#1 хит зa Anita Ward сo […]

Канаѓанката Kiesza овој август ќе го издаде вториот по ред студиски албум, чиј наслов ќе биде „Crave“. Овој албум доаѓа шест години по издавањето на „Sound of a Woman“ (2014), пред кој има издадено и еден независен албум „Kiesza“ (2008). На новиот албум ќе има девет траки, од кои една е соработка со кандскиот продуцент […]

Lennon Ray Louise Stella е полното име и презиме на канадската пејачка и актерка која на музичката сцена е позната како Lennon Stella. Соло кариерата ја започнува во 2018-тата, а претходно била дел од музичкото дуо Lennon & Maisy. На 24-ти април го издаде нејзиниот деби студиски албум („Three. Two. One.“) на кој се сместени […]

– 1966 – The Beatles гo имаат својот 10-ти N#1 сингл сo „Paperback Writer“. – 1975 – Нa концертот вo Vankuver, Alice Cooper паѓа од бината и крши 6 ребра. – 1984 – Duran Duran сe N#1 и вo USA и вo UK сo Reflex. Тоа e воедно нивниот прв N#1 вo USA. – 1989 […]

– 1942 – Вo Liverpool, Англија роден е Paul McCartney. Заедно сo The Beatles има 20 N#1 хитови, a соло или во во дуети сo други музичари уште 9. Негови најголеми пост Beatles хитови се „Ebony & Ivory“ сo Stevie Wonder сo која сe N#1 7 недели и „Say Say Say“ сo Michael Jackson која […]

„Rain on Me“ е насловот на соработката меѓу мегапопуларните Lady Gaga и Ariana Grande. Песната е четврта трака од новиот, шести по ред, студиски албум на Lady Gaga и е вториот сингл од овој албум. Песната дебитираше на првата позиција на официјалната листа на најпродавани синглови во САД, со што стана петтиот сингл за Gaga, […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist