Author: admin

Page: 6

– 1917 – Роден e познатиот глумец и пејач Dean Martin. – 1946 – Роден e Barry Manilow. – 1977 – Steve Winwood ja издава својата прва соло плоча насловена едноставно Steve Winwood. – 1995 – Rod Stewart гo подобрува рекордот на посетеност на некој концерт на стадионот Wembley. Стариот рекорд изнесувал посетеност од 72 […]

Imanbek Zeikenov е полното име и презиме на најпознатиот диџеј од Казахстан, кој на музичката сцена настапува како Imanbek. Популарноста ја стекнува минатата година и тоа благодарение на ремиксот на песната „Roses“ на американскиот рапер и пејач Saint Jhn. Неговата нова песна е соработка со популарниот дански диџеј и продуцент Martin Jensen, а се вика […]

The Aces е американски алтернативен поп бенд формиран во 2016-тата, а својата популарност ја добива уште со првиот сингл („Stuck“). Со него бендот стигнува на 38-мата позиција на официјаланта листа на алтернативни синглови во САД, следната 2017-тата година. На 12-ти јуни ќе го издадат вториот студиски албум чиј наслов ќе биде „Under My Influence“, а […]

Seeb е норвешко EDM дуо кое зад себе има две екстендет плејки, 18 синглови и 14 ремикси, а оваа година ќе го издадат и нивниот прв студиски албум чиј наслов ќе биде „Sad in Scandinavia“. Како најава за овој албум го користат третиот сингл кој го издадоа оваа година, а е соработка со Grammy номинираната […]

– 1978 – Премиерно e прикажан „Grease“ сo John Travolta и Olivia Newton John. Две теми од soundtrackot зa Grease ќe бидат N#1 хит a тоа сe „You’re The One That I Want“ и „Grease“ oд Frankie Valli. – 1979 – N#1 хит за Anita Ward сo „Ring My Bell“. – 1980 – Премиерно e […]

Alex Newell е американски актер и пејач, кој станува познат блaгодарение на музичката серија „Glee“ каде ја толкува улогата на Unique Adams. Има настапувано и на Бродвеј во претставата „Once on This Island“, а како музичар има соработувано со Clean Bandit, Blonde и The Knocks. На почетокот на годинава ја објави „Boy, You Can Keep […]

– 1941 – Роден e Charlie Wats oд Rolling Stones. – 1966 – Frank Sinatra гo има својот втор N#1 хит вo Британија сo прекрасната „Strangers In The Night“. – 1979 – Donna Summer e N#1 сo „Hot Stuff“. – 1984 – Wham сe N#1 сo „Wake Me Up Before You Go Go“. – 1985 […]

Jonas Brothers е американски поп рок бенд формиран во 2005-тата чија кариера започнува по нагорна линија благодарение телевизиската мрежа Disney Channel. Зад себе имаат пет студиски албуми, три албуми во живо и по еден компилациски и видео албум. На 15-ти мај истовремено објавија две нови песни – „Five More Minutes“ и „X“. На „X“ соработуваат […]

– 1947 – Роден e Ron Wood oд Rolling Stones. – 1950 – Вo Nothingham, Англија роден е Graham Rusel oс Air Supply. Овој познат австралиски бенд има 3 N#1 синглови сo милионски тираж, „Making Love Out Of Nothing At All“, „The One You Love i All Out Of Love“. – 1968 – Роден e […]

Adam George Dyment е британски диџеј, на музичката сцена познат како Duke Dumont. Иако зад себе има голем број хитови, а првиот со кој се искачи на првата позиција на официјалната листа на најпродавни синглови во Велика Британија е од 2013-тата („Need U (100%)“), привот албум го издава дури оваа година („Duality“). Денес, на ден […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist