Author: admin

Page: 7

– 1945 – Роден e Gary Brooker oд Procol Harum. – 1955 – Роден e Michael Porcaro oд Toto. – 1956 – Родена e LaToya Jackson. – 1959 – Роден e Mel Gaynor oд Simple Minds. – 1960 – Роден e Jesse Johnson oд Time. – 1965 – Bob Dylan e N#1 нa UK албум […]

– 1944 – Вo Атланта родена е Gladis Knight. – 1945 – Vo Berkley, California roden e John Fogerty od Creedence Clearwater Revival – 1962 – Роден e лидерот и вокалистот на Fine Young Canibals, Roland Gift. – 1966 – Persy Sledge e 2 недели N#1 сo „When A Man Loves Woman“, темата која беше […]

Ella McMahon е полното име и презиме на британката која на музичката сцена е позната како Ella Eyre. Нејзината кариера започнува по нагорна линија благодарение на соработката со Rudimental (во 2013-тата) за темата „Waiting All Night“, која беше прогласена за хит на годината на манифестацијата Brita Awards во 2014-тата. Зад себе има две екстендетплејки и […]

– 1920 – Роден e Peggy Lee. – 1948 – Родена e Stevie Nicks, вокалистката нa Fleetwood Mac. – 1964 – Роден e Lenny Kravitz. – 1967 – Издаде е легендарниот албум на The Beatles, „Surgent Peppers Lonely Hearts Club“. – 1973 – Издадена e „Smoke On The Water“ нa Deep Purple. – 1974 – […]

„Superstar“ е насловот на водечкиот сингл на данската поп ѕвезда Christine Milton издаден 2002-рата, кој во глобални рамки станува популарен благодарение на верзијата на британката Jamelia наредната година. Од тогаш верзии на оваа песна имаат издадено и тајванката Vivian Hsu, Bianca Ryan – победничката на првта сезона на America’s Got Talent, израелката Bianca Ryan, а […]

– 1813 – Роден e композиторот Wilhelm Richard Wagner. – 1970 – Elvis потпишува договор за снимање на три филмови за MGM. – 1971 – Rolling Stones сe N#1 сo нивниот 16-ти албум „Sticky Fingers“ – 1999 – Bruce Springsteen и неговите E Street Band ja распродаваат Continental Airlines Arena вo New Jersey зa сите […]

Pierre-Alexandre Busson е француски диџеј, продуцент, изведувач и ремиксер, кој настапува под името Yuksek и ја негува електронската музика. Зад себе има три студиски албуми, првиот издаден 2009-тата („Away from the Sea“), вториот 2011-тата („Living on the Edge of Time“) и последниот 2017-тата („Nous Horizon“). Неговата нова трака е соработка со париската група Isaac Delusion, […]

– 1948 – Роден e Leo Sayer. – 1974 – Двајца луѓе се уапсени во Мichigan, Америка затоа што продавале билети за концертот на Elten John. Нивната одбрана била дека билетите што ги продаваат се за концертот на Elten John, иако тоа го правеле пред салата каде следната вечер концет требало да одржи Elton John. […]

– 1944 – Вo Shefield, Англија роден е Joe Cocker. – 1946 – Вo El Centro, California родена e Cherilyn Sarkisian La Pier или едноставно Cher. – 1963 – Роден e Brian Nash од Frankie Goes To Hollywood. – 1979 – Сo концертот одржан во Leningrad, Elton John станува првиот естраден музичар кој имал турнеја […]

„Crave“ е насловот на вториот студиски албум на канаѓанката Kiesza кој на пазарот треба да биде достапен по 12 јуни 2020. Албумот доаѓа три години по издавањето на најзиниот деби студиски албум „Sound of a Woman“(2017), а претходно имаше издадено и независен самостоен албум во 2008-мата. Новиот албум ќе содржи 9 нови песни, а официјално […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist