Author: admin

Page: 8

Thomas Wesley Pentz е полното име и презиме на американскиот диџеј, композитор и продуцент кој на музичката сцена е познат како Diplo. Зад себе има по еден студиски и албум во живо, шест компилациски албуми, 10 екстендетплејки и 4 микстејпа. Од почетокот на годинава има издадено два синглови, а минатата година на контото запиша 13. […]

– 1945 – Вo London e роден гитаристот нa The Who, Pete Towsand. – 1949 – Роден e вокалистот и лидерот на ZZ Top, Dusty Hill. – 1952 – Вo Spanishtown, Jamajka родена e Grace Jones. Некогашниот топ модел во 1970 година сe појавува нa насловната страница на магазинот Vogue. Има и успешна филмска кариера […]

„Mamacita“ е насловот на новата песна на the Black Eyed Peas, на која соработуваат со порториканецот Ozuna, но и филипнката Jessica Reynoso, која во 2018-тата станува дел од групата. Продукцијата е на will.i.am. и Johnny Goldstein, а во неа се користени семплови од популарната „Las Isla Bonita“. Објавена е како сингл на 10-ти април, а […]

„In Your Eyes“ е насловот на четвртиот сингл од новиот студиски албум на канаѓанецот Abel Makkonen Tesfaye, на музичката сцена познат едноставно како The Weeknd. Албумот чиј наслов е „After Hours“, беше издаден на 20-ти март и е негов четврти по ред студиски албум, кој добива и делукс издание само три дена по официјалната промоција. […]

– 1995 – Oasis гo имаат својот прв UK N#1 сo „Some Might Say“. – 1958 – N#1 хит e „All I Have To Do Is Dream“ нa Everley Brothers. – 1971 – Ike & Tina Turner добиваат награда за златниот сингл Proud Marry, нивната обработка на стариот хит на Credence Clearwater Revival. – 1977 […]

– 1956 – Elvis гo има свохот прв N#1 синг вo Америка сo „Heartbreak Hotel“ – 1963 – Роден e Kevin James Le Brie oд „Dream Theater“. – 1969 – Beatles ja издаваат темата „Get Back“. – 1982 – N#1 хит зa Vangelis сo Chariots Of Fire, тема зa која добива оскар за најдобра музика […]

Неверојатниот Sam Smith има нова песна, на која овој пат соработува со Demi Lovato, за која ќе рече дека „пораснал“ слушајќи ја и восхитувајќи се на нејзиниот вокал. Песната е мешавина од pop и disco, се вика „I’m Ready“ и е официјално објавена на 16-ти април. Оваа недела на Супер радио како ХИТ НА НЕДЕЛАТА […]

„Break My Heart“е третиот сингл од вториот студиски албум („Future Nostalgia“) на британската пејачка Dua Lipa. Објавена е на 25-ти март, на само два дена пред официјалното пуштање во продажба на „Future Nostalgia“. Веднаш по објавувбањето дебитира на шестата позиција на листата на најпродавани синглови во Велика Британја и 21-вата позиција во САД. Денес на […]

Како што полека „завршува“ приказната со корона вирусот, она на што сите ни е потребно е малку повеќе љубов. Токму на оваа тема се собираат Lay Zhang и will.i.am за новата трака на одличниот Steve Aoki. Станува збор за динамична песна на која одлично се лепи вокалот на K-pop ѕвездата Lay Zhang (кој е дел […]

– 1951 – Mary Hopkins сe пријавува на TV шоуто за млади таленти Opportunity Knosks. Убедливо e прва, потпишува зa Apple Records, a подоцна ser Paul McCartney гo продуцира нејзиниот прв UK N#1, „Those Were The Days“. – 1956 – Родена e Pia Zadora. – 1974 – ABBA гo имаат својот прв N#1 сингл сo […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist