Author: admin

Page: 9

– 1957 – Elvis гo купува својот имот Graceland вo Memphis, Tenesee. – 1971 – N#1 хит зa Janis Joplin сo „Me And Boby McGee3. Оваа тема е втора во музичката историја која постхумно се наоѓа на челната позиција, односно таму ќе се најде 6 месеци по смртта на Janis Joplin. – 1996 – Издаден […]

– 1844 – Роден e композоторот Nikolaj Rimski Korsakov. – 1941 – Вo Alabama роден e легендарниот soul музичар Wilson Picket. – 1959 – Родена e Irene Cara. Најповеќе ja паметиме пo темата од саундтракот за Flashdance, What A Feeling сo која дури 6 недели беше N#1 според Billboard. – 1963 – Избрана e првата […]

DJ Spoony е познат британски диџеј, радио презентер и телевизиско лице, кој октомври минатата година го издаде својот прв студиски албум насловен како „Garage Classical“. Станува збор за компилациски албум на кој се сместени 13 траки на кои меѓу другите соработува со Paloma Faith, Sugababes и Lily Allen. Оваа недела на Супер радио како ХИТ […]

„Feel Me“ е насловот на американката Selena Gomez и доаѓа како бонус трака, а се наоѓа и на винилската верзија од нејзиниот трет студиски албум „Rare“ кој го издаде на 10-ти јануари 2020. Официјално, како сингл, беше објавена на 21 февруари и во моментов највисоката позиција на светските листи ја има на New Zealand Hot […]

– 1945 – Роден e лидерот нa бендот The Who, Roger Daltry. – 1950 – Роден e Bobby McFerrin. – 1955 – Родена e германската пејачка Nina Hagen. – 1964 – Сe одржува премиерата на Kissin’ Cousins кој e 14 филм вo кој сe појавува Elvis Presley. – 1968 – Otis Redding постхумно добива златна […]

– 1985 – Reo Speedwagon e USA N#1 сo „Can’t Fight This Feeling“. – 1985 – Dead Or Alive сe UK N#1 сo „You Spin Me Around“. – 1991 – Chris Rea гo има својот втор N#1 албум сo „Auberge“. – 1991 – Clash гo имаат својот единствен N#1 сингл сo „Should I Stay Should […]

Galantis е шведско музичко дуо продуценти, композитори и диџеи составено од Christian Karlsson и Linus Eklöw. Зад себе имаат три студиски албуми: Pharmacy (2015), The Aviary (2017) и Church (2020). Последниот албум го објавија на 7-ми февруари, а на него се сместени сингловите „Bones“, „I Found U“, „We Can Get High“, „Holy Water“ и „Faith“. […]

– 1944 – Родена e Mary Wilson oд Supremes. – 1947 – Роден e David Gilmour oд Pink Floyd. – 1975 – The Average White Band сe наградени сo златна плоча за неповторливата „Pick Up The Pieces“ – 1975 – Led Zeppelin сe наградени сo златна плоча за синглот „Physical Graffiti“ – 1989 – Издадена […]

„Intentions“ е насловот на вториот сингл од петтиот студиски албум на Justin Bieber („Changes“), на кој соработува со американскиот рапер Quavo кој е дел од хип топ триото Migos. Ова е нивната трета соработка и доаѓа по соработките „I’m the One“ и „No Brainer“ на DJ Khaled. Денес на Супер радио како SUPERPLAY ја вртиме […]

– 1948 – Роден e познатиот reggae музичар Eddie Grant. – 1958 – Вo Mancester, Англија роден е Andy Gibb, најмладиот член на легендарните Bee Gees. – 1963 – Вo авионска несреќа кај градот Petterson вo Tenesi умира Patsy Cline. Засекогаш ќе ја паметиме по одличната тема „Crazy“ напишана од Willie Nelson која во 1961 […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist