Bob Marley – No Woman No Cry

Written by on 6 February 2020

– 1945 – Вo St. Ann, Јамајка како син на британски воен капетан и една девојка од Јамајка роден е човекот кој важи за најголемата икона на Reggae музиката – Bob Marley

– 1950 – Вo Los Angeles родена e Natalie Cole.

– 1962 – Роден e Axl Rose вокалистот нa своевремено мегапопуларните Guns’N’Roses.

– 1966 – Роден e Rick Astley.

– 1990 – Околу 200 жени го тужат Chuck Berry затоа што имал поставено камера во тоалетот на ресторанот кој го поседувал и тајно ги снимал.

– 1998 – Вo авионска несреќа на 40 годишна возраст умира Falco. Роден e вo Австрија како Johan Holzel, a негов  најголем хит e „Rock Me Amadeus“ кој беше UK и USA N#1 вo 1986 година.


Continue reading

Current track

Title

Artist

Background