OnThisDay

– 1953 – Роден e Willi De Ville. – 1965 – The Beatles и Elvis Presley зa прв и последен пат свират заедно, нo само за одбрани посетители на средбата што се одржала во изнајмена куќа во Bel Air, California. – 1967 – од преголема доза на дрога умира менаџерот на Beatles, Brian Epstein. – […]

– 1960 – Роден e познатиот jazz муузичар Branford Marsalis. – 1965 – Sony & Cher сe N#1 сo „I’ve Got You Babe“. – 1978 – Frankie Valli e N#1 vo USA сo темата нa Barry Gibb, Grease. Синглот e продаден вo преку два милиони копии. – 1995 – Seal e N#1 вo USA сo […]

25 август 2020

– 1949 – Роден e Gene Simmons oд Kiss. – 1951 – Роден e Rob Halford oд Judas Priest. – 1954 – Роден e Elvis Costelo. – 1962 – Little Eva e N#1 сo „The Locomotion“. – 1963 – сер Paul McCartney e казнет сo 31 пени и одземање на возачката дозвола поради пребрзо возење. […]

– 1942 – Вo Covington, Texas роден e Isaac Hayes. – 1948 – Вo Bromwich, Англија роден е Robert Plant oд Led Zeppelin. – 1973 – Rolling Stones ja издаваат легендарната „Angie“. – 1985 – Huey Lewis & The News гo имаат својот прв N#1 сингл со „Power Of Love“, тема од филмот Back To […]

– 1945 – Роден e Ian Gilan oд Deep Purple. – 1951 – Роден e басистот нa Queen, John Dikon. – 1967 – Beatles гo имаат својот 14-ти N#1 хит сo „All You Need Is Love“. Среќен ден за бубачките на уште посреќен за Ringo Star и неговата сопруга Maureen бидејќи добиваат син. Го добива […]

– 1973 – За време на концертот во John Wayne Teatar вo Hollywood, Phill Everley ja крши гитарата и на зачудената публика и соопштува дека од тој момент Everley Brothers повеќе не постојат. – 1980 – Allen Klein, менаџерот нa Beatles и нa Rolling Stones e вo затвор поради прикривање данок. – 1982 – Премиерно […]

– 1985 – Duran Duran сe Billboard N#1 сo „A View To Kill“. Toa e прва тема од саундтраците нa серијалот зa James Bond која e нa врвот нa Billboard. „Live And Let Die“ нa Paul McCartney и „Nobody Does It Better“ нa Curly Simon стигнаа само до втората позиција. – 1968 – Издадена „Born […]

– 1954 – Роден e Neil Tennant oд Pet Shop Boys. – 1965 – Rolling Stones гo започнуваат 4 неделното владеење на USA сингл листата сo „I Can’t Get No Satisfaction“. – 1968 – Eric Clapton објавува дека Cream ќe сe распаднат по нивната претстојна турнеја. – 1980 – Родена e Jessica Simpson. – 1985 […]

– 1954 – Роден e Debbie Sledge oд Sister Sledge. – 1959 – Роден e Marc Almond oд Soft Cell. – 1971 – Нa гробиштата Pierre Le Chaise вo Pariz погребан e Jim Morrison. – 1988 – N#1 хит зa Glen Medeiros сo „Nothing’s Gonna Change My Love For You“. – 1998 – MTV Networks […]

– 1908 – Вo Brinkley, Arkansas роден e саксафонистот Luis Jordan. – 1961 – Роден e Andy Fletcher oд Depeche Mode. – 1962 – Родена e Joan Osborne. – 1967 – Светска турнеја од 29 концерти започнуваат две имиња кои само случајна лотарија би ги ставила заедно на сцена. Тоа сe Jimmy Hendrix и The […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist