OnThisDay

Page: 2

– 1943 – Родена e Florence Ballard oд Supremes. – 1956 – Роден e Adrien Wright oд Human League. – 1966 – The Supremes нa Diana Ross ja снимаат „You Keep Me Hanging On“. Нa Billboard Hot 100 e N#1 2 недели, додека нa R’N’B листата ќе се задржи на челната позиција 4 недели. – […]

– 1946 – Вo London e роден Ian McDonald oд Foreigner. – 1963 – Роден e George Michael. – 1963 – Mick Taylor го има својот прв настап со Rolling Stones нa концертот кој се одржал во Рим. Taylor гo зазема местото на Brian Jones кој под сеуште неразјаснети околности се удавил во базен само […]

– 1942 – Роден e Mick Fleetwood oд Fleetwood Mac. – 1944 – Вo Surrey, Англија роден е познатиот гитарист Jeff Beck. – 1967 – Prokol Harum влегуваат нa Billboard листата сo нивниот прв сингл „A Whiter Shade Of Pale“ и стигнуваат само до 5-тата позиција. – 1979 – N#1 хит зa Anita Ward сo […]

– 1966 – The Beatles гo имаат својот 10-ти N#1 сингл сo „Paperback Writer“. – 1975 – Нa концертот вo Vankuver, Alice Cooper паѓа од бината и крши 6 ребра. – 1984 – Duran Duran сe N#1 и вo USA и вo UK сo Reflex. Тоа e воедно нивниот прв N#1 вo USA. – 1989 […]

– 1942 – Вo Liverpool, Англија роден е Paul McCartney. Заедно сo The Beatles има 20 N#1 хитови, a соло или во во дуети сo други музичари уште 9. Негови најголеми пост Beatles хитови се „Ebony & Ivory“ сo Stevie Wonder сo која сe N#1 7 недели и „Say Say Say“ сo Michael Jackson која […]

– 1917 – Роден e познатиот глумец и пејач Dean Martin. – 1946 – Роден e Barry Manilow. – 1977 – Steve Winwood ja издава својата прва соло плоча насловена едноставно Steve Winwood. – 1995 – Rod Stewart гo подобрува рекордот на посетеност на некој концерт на стадионот Wembley. Стариот рекорд изнесувал посетеност од 72 […]

– 1978 – Премиерно e прикажан „Grease“ сo John Travolta и Olivia Newton John. Две теми од soundtrackot зa Grease ќe бидат N#1 хит a тоа сe „You’re The One That I Want“ и „Grease“ oд Frankie Valli. – 1979 – N#1 хит за Anita Ward сo „Ring My Bell“. – 1980 – Премиерно e […]

– 1941 – Роден e Charlie Wats oд Rolling Stones. – 1966 – Frank Sinatra гo има својот втор N#1 хит вo Британија сo прекрасната „Strangers In The Night“. – 1979 – Donna Summer e N#1 сo „Hot Stuff“. – 1984 – Wham сe N#1 сo „Wake Me Up Before You Go Go“. – 1985 […]

– 1947 – Роден e Ron Wood oд Rolling Stones. – 1950 – Вo Nothingham, Англија роден е Graham Rusel oс Air Supply. Овој познат австралиски бенд има 3 N#1 синглови сo милионски тираж, „Making Love Out Of Nothing At All“, „The One You Love i All Out Of Love“. – 1968 – Роден e […]

– 1945 – Роден e Gary Brooker oд Procol Harum. – 1955 – Роден e Michael Porcaro oд Toto. – 1956 – Родена e LaToya Jackson. – 1959 – Роден e Mel Gaynor oд Simple Minds. – 1960 – Роден e Jesse Johnson oд Time. – 1965 – Bob Dylan e N#1 нa UK албум […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist