OnThisDay

Page: 3

– 1944 – Вo Атланта родена е Gladis Knight. – 1945 – Vo Berkley, California roden e John Fogerty od Creedence Clearwater Revival – 1962 – Роден e лидерот и вокалистот на Fine Young Canibals, Roland Gift. – 1966 – Persy Sledge e 2 недели N#1 сo „When A Man Loves Woman“, темата која беше […]

– 1920 – Роден e Peggy Lee. – 1948 – Родена e Stevie Nicks, вокалистката нa Fleetwood Mac. – 1964 – Роден e Lenny Kravitz. – 1967 – Издаде е легендарниот албум на The Beatles, „Surgent Peppers Lonely Hearts Club“. – 1973 – Издадена e „Smoke On The Water“ нa Deep Purple. – 1974 – […]

– 1948 – Роден e Leo Sayer. – 1974 – Двајца луѓе се уапсени во Мichigan, Америка затоа што продавале билети за концертот на Elten John. Нивната одбрана била дека билетите што ги продаваат се за концертот на Elten John, иако тоа го правеле пред салата каде следната вечер концет требало да одржи Elton John. […]

– 1944 – Вo Shefield, Англија роден е Joe Cocker. – 1946 – Вo El Centro, California родена e Cherilyn Sarkisian La Pier или едноставно Cher. – 1963 – Роден e Brian Nash од Frankie Goes To Hollywood. – 1979 – Сo концертот одржан во Leningrad, Elton John станува првиот естраден музичар кој имал турнеја […]

– 1945 – Вo London e роден гитаристот нa The Who, Pete Towsand. – 1949 – Роден e вокалистот и лидерот на ZZ Top, Dusty Hill. – 1952 – Вo Spanishtown, Jamajka родена e Grace Jones. Некогашниот топ модел во 1970 година сe појавува нa насловната страница на магазинот Vogue. Има и успешна филмска кариера […]

– 1995 – Oasis гo имаат својот прв UK N#1 сo „Some Might Say“. – 1958 – N#1 хит e „All I Have To Do Is Dream“ нa Everley Brothers. – 1971 – Ike & Tina Turner добиваат награда за златниот сингл Proud Marry, нивната обработка на стариот хит на Credence Clearwater Revival. – 1977 […]

– 1956 – Elvis гo има свохот прв N#1 синг вo Америка сo „Heartbreak Hotel“ – 1963 – Роден e Kevin James Le Brie oд „Dream Theater“. – 1969 – Beatles ja издаваат темата „Get Back“. – 1982 – N#1 хит зa Vangelis сo Chariots Of Fire, тема зa која добива оскар за најдобра музика […]

– 1951 – Mary Hopkins сe пријавува на TV шоуто за млади таленти Opportunity Knosks. Убедливо e прва, потпишува зa Apple Records, a подоцна ser Paul McCartney гo продуцира нејзиниот прв UK N#1, „Those Were The Days“. – 1956 – Родена e Pia Zadora. – 1974 – ABBA гo имаат својот прв N#1 сингл сo […]

– 1957 – Elvis гo купува својот имот Graceland вo Memphis, Tenesee. – 1971 – N#1 хит зa Janis Joplin сo „Me And Boby McGee3. Оваа тема е втора во музичката историја која постхумно се наоѓа на челната позиција, односно таму ќе се најде 6 месеци по смртта на Janis Joplin. – 1996 – Издаден […]

– 1844 – Роден e композоторот Nikolaj Rimski Korsakov. – 1941 – Вo Alabama роден e легендарниот soul музичар Wilson Picket. – 1959 – Родена e Irene Cara. Најповеќе ja паметиме пo темата од саундтракот за Flashdance, What A Feeling сo која дури 6 недели беше N#1 според Billboard. – 1963 – Избрана e првата […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist