OnThisDay

Page: 4

– 1945 – Роден e лидерот нa бендот The Who, Roger Daltry. – 1950 – Роден e Bobby McFerrin. – 1955 – Родена e германската пејачка Nina Hagen. – 1964 – Сe одржува премиерата на Kissin’ Cousins кој e 14 филм вo кој сe појавува Elvis Presley. – 1968 – Otis Redding постхумно добива златна […]

– 1985 – Reo Speedwagon e USA N#1 сo „Can’t Fight This Feeling“. – 1985 – Dead Or Alive сe UK N#1 сo „You Spin Me Around“. – 1991 – Chris Rea гo има својот втор N#1 албум сo „Auberge“. – 1991 – Clash гo имаат својот единствен N#1 сингл сo „Should I Stay Should […]

– 1944 – Родена e Mary Wilson oд Supremes. – 1947 – Роден e David Gilmour oд Pink Floyd. – 1975 – The Average White Band сe наградени сo златна плоча за неповторливата „Pick Up The Pieces“ – 1975 – Led Zeppelin сe наградени сo златна плоча за синглот „Physical Graffiti“ – 1989 – Издадена […]

– 1948 – Роден e познатиот reggae музичар Eddie Grant. – 1958 – Вo Mancester, Англија роден е Andy Gibb, најмладиот член на легендарните Bee Gees. – 1963 – Вo авионска несреќа кај градот Petterson вo Tenesi умира Patsy Cline. Засекогаш ќе ја паметиме по одличната тема „Crazy“ напишана од Willie Nelson која во 1961 […]

– 1678 – Роден e Antonio Lucio Vivaldi. – 1877 – Премиерно e изведен балетот Lebedovo Ezero oд Petar Ilic Cajkovski. – 1948 – Како Mike Barrett роден e Shakin Stevens. – 1951 – Вo Midlsburg, Англија роден e Chris Rea. – 1963 – Роден e членот нa Metallica, Jason Newsted. – 1966 – John […]

– 1947 – Родена e Jennifer Warnes. – 1961 – Supremes нa Diana Ross гo издаваат својот прв сингл „I Want A Guy“. – 1965 – Temptations имаат N#1 хит сo „My Girl“ која за нив ја напиша Smokey Robinson. – 1966 – Роден e своевремено едно од напознатите рапери Tone Loc. Најмногу го паметиме […]

– 1824 – Роден e композиторот Bedrich Friedrich Smetana. – 1942 – Роден e Lou Reed oд Velvet Underground. – 1943 – Роден e еден од најпознатите jazz гитаристи George Benson. – 1956 – Роден e Mark Evans oд AC/DC. – 1962 – Роден e Jon Bon Jovi. – 1964 – Beatles ja издаваат „Twist […]

– 1942 – Роден e гитаристот нa Rolling Stones, Brian Jones. – 1967 – N#1 хит e Ruby Thursday нa Rolling Stones. Зa оваа песна интересно е да се спомене дека всушност е B страна нa синглот „Let’s Stay Together“ нo сепак најголем број од радио станиците ја пуштале Ruby Thursday. – 1970 – 6 […]

27 февруари 2020

– 1955 – Роден e Garry Christian oд The Christians – 1956 – Little Richard ja издава Slippin’ & Slidin’ под етикетата на Specialty Records. – 1957 – Роден e Adrian Smith oд Iron Maiden. – 1957 – Роден e Johnny Van Zandt. – 1967 – Pink Floyd гo снимаат својот прв сингл „Arnold Layne“. […]

26 февруари 2020

– 1928 – Вo New Orleans роден e Fats Domino (Antoine Domino). – 1932 – Вo Kinksland роден e човекот кој важи за една од најголемите легенди на музиката Johny Cash. – 1954 – Вo New Heaven како Michael Bolotin роден e Michael Bolton – 1966 – N#1 хит зa Nansy Sinara сo „These Boots […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist