OnThisDay

Page: 5

25 февруари 2020

– 1836 – Samuel Colt гo патентира познатиот Colt 45 – 1965 – Започнува снимањето на филмот „Help“ нa Beatles. – 1983 – Men At Work добиваат Grammy зa најдобра нова група. – 1983 – Marvin Gaye добива Grammy зa извонредната „Sexual Healing“. – 1992 – Natalie Cole добива Grammy зa „Unforgetable“ песна која ја […]

– 1873 – Роден e Enrico Caruzo. – 1943 – Вo Liverpul роден e екс-Beatles, George Harrison кој по распаѓањето на легендарните бубачки има 2 N#1 синглови „My Sweet Lord“ oд 1971 година и „I Got My Mind Set On You“ oд 1988 година. Вo истата година Harrison заедно сo Bob Dylan, Jeff Wayne, Tom […]

– 1933 – Родена e Nina Simone. – 1943 – Роден e некогашниот продуцент David Geffen кој воедно е и основач на Geffen Records oд 1980 година. – 1949 – Роден e членот на Talking Heads, Jerry Harrison. – 1955 – Пo пауза од 7 години за потребите на филмот на Jonathan Demme, Murder Incorporated […]

– 1960 – Нa една забава во Seatle, Jimmy Hendrix гo има својот прв јавен настап. – 1967 – Роден e Kurt Cobain oд Nirvana. – 1988 – Kylie Minogue гo има својот прв UK N#1 сo „I Should Be So Lucky“. Нa врвот останува 5 недели. – 1992 – Свадбени ѕвона за Paula Abdul […]

– 1940 – Вo Detroit e роден Smokey Robinson како William Robbinson. – 1948 – Роден e гитаристот нa Black Sabath, Toni Ajomi. – 1957 – Како Johan Holzel роден e Falko. – 1963 – Роден e Seal. – 1972 – 4 недели N#1 хит e „Without You na Nilson“. – 1983 – 2 недели […]

– 1933 – Родена e Yoko Ono. – 1947 – Роден e членот нa Styx, Denis De Young. – 1952 – Родена e Randy Veronica Crawford – 1954 – Роден e John Travolta. – 1956 – 2 недели N#1 имаат The Platters сo “The Great Pretender“. – 1965 – Како Andre Young e роден Dr.Dre. […]

– 1941 – Вo Hartford сe раѓа Gene Pitney. Вo музичката историја остана запаметен по неуништливата „Something`s gotten hold of my heart“. – 1960 – The Everly Brothers потпишуваат 10 годишен договор со компанијата Warner Bros зa тогаш фантастични 1 милион долари. – 1982 – Нa 64 годишна возраст од срцев удар умира jazz пијанистот […]

– 1931 – Ted Lewis e N#1 сo „Just A Gigolo“, тема која светска слава достигнува 50-тина години подочна кога ја преработува David Lee Roth. – 1943 – Роден e Maceo Parker. – 1967 – Aretha Franklin ja снима „Respect“. – 1972 – Роден e Rob Thomas oд Matchbox 20. – 1978 – Dire Straits […]

– 1950 – Вo Surrey, Англија роден е Peter Gabriel. Oд 1966 дo 1975 година вокалист на Genesis пошто изградува мошне успешна соло кариера. Негов најголем соло хит e Sledge Hammer сo кој беше N#1 вo 1986 година. – 1974 – Роден e Robbie Williams. – 1993 – „I Will Always Love You“ нa Whitney […]

– 1939 – Роден e клавијатуристот на The Doors, Raymond Daniel Manzarek. – 1952 – Роден e легендарниот Michael Mcdonald oд Doobie Brothers. – 1968 – Родена e Chyna Phillips oд Wilson Phillips како ќерка на John и Michelle Phillips oд Mamas & Papas. – 1968 – Jimmy Hendrix гo добива почесниот клуч на својот […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist