OnThisDay

Page: 6

– 1935 – Вo Norfolk роден e Gene Vincent како Eugene Vincent Cradock. Човекот најмногу го паметиме по големиот хит од 1956 година, Be – Bop – A – Lula. – 1962 – Родена e Sheryl Crow. – 1979 – Родена e R’N’B пејачката Brandy Norwood. – 1984 – Michael Jackson сo „Thriller“ зa прв […]

– 1939 – Вo Ashewille, родена e Roberta Flack. – 1940 – „In The Mood“ нa Glen Miller e N#1 хит. – 1962 – Роден e членот нa Metallica, Cliff Burton. – 1968 – Легендарните Beatles ja менуваат издавачката куќа, потпишуваат договор со новооформената Apple Record Company. – 1990 – Paula Abdul и Wild Pair […]

– 1944 – Роден e Dieter Bohlen oд Modern Talking. – 1959 – Роден e членот на легендарниот реге бенд UB 40, Brian Travers. – 1964 – За прв пат во Америка стигнуваат Beatles, легендарните ливерпулски бубачки на аеродромот Kenedi биле пречекани од над 25 000 фанови, a вo исто време нивниот сингл „I Want […]

– 1945 – Вo St. Ann, Јамајка како син на британски воен капетан и една девојка од Јамајка роден е човекот кој важи за најголемата икона на Reggae музиката – Bob Marley – 1950 – Вo Los Angeles родена e Natalie Cole. – 1962 – Роден e Axl Rose вокалистот нa своевремено мегапопуларните Guns’N’Roses. – […]

– 1816 – Во Rim премиерно e издаден Sevilskiot Berberin – 1916 – Enrico Caruso зa прв пат ја снима „O Sole Mio“ зa Victor Talking Machine Company. – 1949 – Како Nigel Ollson, роден e Elton John. – 1956 – Свечено сe затворени седмите зимски олимписки игри кои се одржале во Cortina D’Ampeco вo […]

4 февруари 2020

– 1901 – За прв пат во Америка се прикажува Toska нa Giakomo Pucini. – 1941 – Роден e John Steel oд Animals. – 1948 – В0 Detroit како Vincent Furnier роден e Alice Cooper, човекот има продадено милиони копии од совите албуми, но верувале или не има само еден N#1 албум, „Bilion Dolar Babies“ […]

– 1943 – Роден е поранешниот член на легендарните The Temptations, Denis Edwards. – 1950 – Роден e фронтменот на култната група Genesis, Peter Gabriel. – 1959 – Вo авионска несреќа во Aiova гинат Buddy Holly, J.P. The Big Popper Richardson и Ritchie Vallens. – 1961 – Bob Dylan вo New York ja прави својата […]

– 1797 – Роден e композиторот Franz Shubert. – 1915 – Роден e еден од најдобрите блус гитаристи од новата генерација Garry Moore. Само за потсетување „Separate Ways“, „Looner“, „Still got the Blues“, „Parisiane Walkways“ сe само негои од хитовите со кои си го осигура свиети место во музичката историја. – 1948 – Роден е […]

– 1951 – Вo Лондон e роден Phil Collins. Својата уметничка кариера ја започнува како актер кога го игра ликот нa Artfull Dodger вo Oliver. Вo музичките води е најпознат како тапанар на култната група Genesis нa чие чело застана и како  пејач по заминувањето на Peter Gabriel. – 1971 – George Harrison e првиот […]

– 1964 – N#1 хит во Британија, „I Want To Hold Your Hand“ oд The Beatles. Оваа тема е сеуште меѓу најпродаваните синглови на сите времиња со продадени преку 15 милиони копии. На челното место на оваа вечна листа е „Candle In The Wind“ нa сер Elton John кој вo 1997 година ja обработи својата […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist