OnThisDay

Page: 7

13 декември 2019

– 1948 – Роден e гитаристот на Doobie Brothers, Jeff Baxter. – 1950 – Роден e Davey O’List oд Roxy Music. – 1961 – Beatles потпишуваат договор со менаџерот Brian Epstein. – 1966 – Jimi Hendrix ja снима Foxey Lady. – 1975 – David Bowie ja издава Golden Years. – 1988 – Сe разведуваат Bruce […]

– 1956 – Роден e гитаристот на R.E.M., Peter Buck. – 1962 – Роден e Ben Watt oд Everything But The Girl. Заедно со Tracey Thorn која беше задолжена за вокалите напишаа многу страници во dance музиката од крајот на 90-тите. Светска слава сепак доживеаја со неповторливата „Missing“. – 1970 – Роден е Ulf Ekberg […]

5 декември 2019

– 1932 – Роден e Richard Wayne Pennian, многу попознат како Little Richard. За сите кои го сакаат звукот на 60-тите доволно e дa кажеме дека тој стои потпишан зад една rock`n`roll класика како Tutti Frutti. – 1938 – Вo Oclahoma USA роден e JJ Cale. Тивкиот музички генијалец во својата успешна кариера има безброј […]

– 1948 – Вo Бирмингем, Англија роден е таканаречениот принц на темнината Ozzy Osbourne некогашниот член на Black Sabath. – 1965 – Нa концертот во Memorial Hall, Sacramento гитаристот на Rolling Stones, Kliff Richard занесе во музиката нe ja видел сталката од микрофонот и само малку ја допрел со жиците на гитарата. Следно што памти […]

– 1952 – Роден e некогашниот член и еден од најдобрите вокали на некогаш мнбогу силната калифорниска сцена Michael McDonald. – 1960 – Роден e Sidney Youngblood. Средината нa осундесетите e периодот кога неговата ќерка е во својот врв. Вo музичката историја че остане запаметен по многу големи хитови а пред се по „I`d rather […]

– 1797 – Роден e композиторот Gaetano Donizetti. – 1941 – Роден e Dennis Doherty oд Mamas & Papas. – 1951 – Роден e Barry Goudreau oд Boston. – 1965 – Роден e Wallis Buchanan oд Jamiroquai. – 1968 – John Lennon и Yoko Ono гo издаваат албумот Two Virgins. – 1969 – John Lennon […]

– 1940 – Роден e Persy Sledge. – 1955 – Bill Haley e UK N#1 сo „Rock Around The Clock“, песна после која многу работи во pop музиката не беа исти. – 1965 – Познатата стоковна куќа Harrods зa прв пат е затворена за своите потрошувачи. Причина за тоа било доаѓањето на Beatles кои купувале […]

4 ноември 2019

– 1954 – Роден e еден од најпознатите грчки музичари и грчкиот пандан на мегапопуларниот Jean Michel Jarre. Гo знаеме и како сопругот на глумицата Linda Evans. Неговото име е Yanni. – 1980 – Bob Marley ja прифаќа христијанската религија. Покрстен e вo етиопската црква во Kingstown. Гo менува името во Berhan Selasie. – 1989 […]

– 1951 – roden e Ronald Bell eden od clenovite na legendarnite Kool & The Gang – 1962 – roden e Mags Furuholmen od A-Ha – 1962 – roden e Anthony Keidis od Red Hot Chili Peppers – 1968 – Wonderwall Music na George Harrison e prviot solo album izdaden od nekoj od clenovite na […]

– 1941 – Роден e Otis Williams oд Temptations. – 1961 – Роден e Lary Mulen Jr. od U2. – 1967 – Како Robert Van Winkle роден e Vanilla Ice. – 1985 – Пo пауза од 22 години Stevie Wonder повторно e N#1 сo „Part Time Lover“. – 1986 – Roger Waters e нa суд […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist