OnThisDay

Page: 8

– 1947 – Роден e Timothy B. Schmidt oд The Eagles. – 1971 – John Lennon e N#1 нa албум листите со „Imagine“. Тоа e воедно и првиот соло албум на некој од поранешните членови на Beatles кој се продава во милионски тираж. – 1973 – John Lennon гo издавам албумот Mind Games. – 1986 […]

– 1946 – Роден e Peter Green oд Fleetwood Mac. – 1967 – Музиклот Hair премиерно e прикажан на Broadway. – 1977 – Bacarra e N#1 сo „Yes Sir I Can Boogie“. – 1991 – Тројца членови на Pink Floyd сe повредени при една авто трка во Mexico. Гитаристот Steve O’Rourke ja крши ногата nogata, […]

– 1957 – Роден e Steven Moris oд New Order. – 1967 – The Greatest Hits Album нa Supremes e N#1 нa албум листата во Америка. – 1995 – Coolio e N#1 сo Gangsta Paradise, обработката на стариот хит за Stevie Wonder PAsttime Paradise. – 1956 – Elvis гo има своето второ појавување на Ed […]

– 1917 – Како John Birks Gilespie роден e jazz трубачот Dizzy Gilespie. Добитник е на Grammy награда за особен придонес во развојот на Bee Bop музиката. – 1957 – Роден e Steve Lucater oд Toto. – 1957 – Премиерно e прикажан филмот Jailhouse Rock вo кој главната улога ја игра Elvis Presley. – 1975 […]

– 1926 – Роден e Chuck Berry. – 1949 – Роден e гитаристот и вокалист на Reo Speedwagon, Gary Richrath. – 1952 – Роден e Keith Knudsen oд The Doobie Brothers. – 1960 – Роден e познатиот актер Jean-Claude Van Damme. – 1968 – Поради поседување на марихуана уапсени се John Lennon и Yoko Ono. […]

16 октомври 2019

– 1957 – Sam Cooke ja издава „You Send Me“ под етикетата на Keen Records. – 1959 – Роден e Gary Kemp oд Spandau Ballet. – 1962 – Роден e Flea oд Red Hot Chili Peppers. – 1969 – Родена e Wendy Wilson oд Wilson Phillips. – 1971 – Isaac Hayes ja издава „Theme From […]

15 октомври 2019

– 1953 – Роден e Tito Jackson еден од членовите на Jackson 5. – 1965 – Jimmy Hendrix гo потпишува својот прв договор со издавачката куќа тежок 1 милион долари. – 1973 – Rolling Stones сe N#1 сo „Angie“. – 1976 – Официјално се разделуваат Ike и Tina Turner.

– 1917 – Роден e познатиот jazz музичар Thelonius Monk. – 1955 – Роден e David Lee Roth. – 1979 – Michael Jackson e N#1 сo „Don’t Stop Till You Get Enough“ – 1984 – Stevie Wonder e нa врвот нa Billboard сo неповторливата „I Just Called To Say I Love You“.

– 1968 – Родена e Toni Braxton. – 1976 – Walter Murphy & The Big Apple Band сe N#1 сo „A Fifth Of Bethoven“. – 1989 – Tears 4 Fears гo имаат својот втор UK N#1 албум со „The Seeds Of Love“. – 1951 – Роден e познатиот рокер John Melencamp. – 1978 – Toto […]

– 1944 – Родена e Patti LaBelle. – 1959 – Роден e Chris Lowe oд Pet Shop Boys. – 1961 – Роден e Jon Secada. – 1962 – Beatles ja издаваат „Love Me Do“. – 1963 – Членовите на Yardbirds му нудет на Eric Clapton да го заземе метото на Anthony Top Topham. – 1965 […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist