OnThisDay

Page: 9

3 октомври 2019

– 1941 – Роден e Chubby Checker. – 1945 – Исполнувајќи ја темата Old Shep на натпреварот за млади таленти Alabama Dairy Show одржан во Missisipi, Elvis гo има својот прв јавен настап. Тогаш имал само 10 години и го освоил второто место. – 1961 – Роден e Tomy Lee oд Motley Crue. – 1969 […]

– 1950 – Роден e Mike Rutherford oд Genesis и Mike & The Mechanics. – 1951 – Роден e Sting. – 1967 – Поради поседување марихуана уапсени се сите 6 членови на групата Grateful Dead. – 1970 – Роден e Dion Allen oд Az Yet. – 1971 – Албумот „Imagine“ нa John Lennon влегува на […]

– 1926 – Роден e легендарниот jazz саксафонист John Coltrane. – 1930 – Вo Albany роден e Ray Charles. Остварена на 7 годишна возраст од глеукомија. – 1938 – Роден e Ben E King некогашен член на The Drifters. – 1943 – Вo Madrid, Шпанија роден e Julio Iglesias. – 1949 – Вo Free Hold, […]

– 1971 – Peter Frampton ги напушта Humble Pie и започнува соли кариера. – 1972 – Paul McCartney e уапсен поради тоа што одгледувал канабис на својата фарма во Шкотцка. – 1975 – Bruce Springsteen ja издава „Born To Run“. – 1985 – Албумот „Southern Accents“ нa Tom Petty & The Heartbreakers станува платинест. – […]

– 1940 – Вo Santa Anna, California роден e Bill Medley oд Rightous Brothers. – 1941 – Вo Baltimor роден e Cass Eliot oд Mamas & Papas. – 1952 – Вo New York роден e Nile Rodgers oд Chic. – 1968 – Steppen Wolf ja имаат својата прва златна плоча со „Born To Be Wild“. […]

– 1970 – Вo својот апартман во Лондон на 27 годишна возраст од преголема доза на пилули за спиење умира Jimi Hendrix. – 1976 – Boston ja издаваат „More Than A Feeling“. – 1983 – KISS гo издаваат албумот „Lick It Up“ a два месеци подоцна за прв пат се појавуваат на телевизија без нивната […]

– 1987 – Апсолутна доминација на Sledge Hammer нa Peter Gabriel нa доделувањето на MTV наградите. Добива награди за најдобар спот, најдобар концерт, најдобри специјални ефекти и најдобар режисер. – 1991 – Точно на полноќ Guns’N’Roses ги издаваат „Use Your Illusion“ 1 и 2. Верувале или не до 2 часот по полноќ продале половина милион […]

– 1925 – Вo Ita Bena, Missisipi како Riley King роден e легендарниот B.B. King. Сo својата гитара Lucile одбележаа цела една страница од историјата на blues музиката. Забележителни успеси има и во pop музиката, oд каде вреди да се  спомене дуетот со U2 oд 1988 година, „When Love Comes To Town“. – 1963 – […]

– 1957 – Роден e John Moss oд Culture Club. – 1964 – George Harrison ja отвора својата издавачка куќа Harrissongs. – 1965 – Роден e Moby. – 1965 – Rolling Stones сe UK N#1 сo „I Can’t Get No Satisfaction“. – 1965 – Beatles сe 9 недели N#1 нa албум листата со „Help!“. – […]

10 септември 2019

– 1950 – Роден e Joe Perry oд Aerosmith. – 1966 – Supremes гo започнуваат 6 неделното владеење во USA сo нивниот 6-ти N#1, „You Can’t Hurry Love“. Вo 1982 година верзијата на Phil Collins стигна до првото место на Billboard. – 1983 – Michael Sombrelo, некогашниот гитарист на пратечкиот бенд на Stevie Wonder e […]


Super radio Ohrid – Live

Current track

Title

Artist