Hit Weekly

Охрид, 15. април 2021 (Супер радио) – Со просечен дневен досег од 7,7% (во пораст од 1,4%) и неделен од 15,4% (во пораст од 3%), Супер радио и во првиот квартал на 2021 година останува водечка во својот регион и една од најпопуларните радио станици во Република Македонија. Податоците се објавени во официјалната анкета за досегот на […]

Охрид/Скопје, 13. февруари 2021 (Супер радио) – Под покровителство на УНЕСКО, денеска по десетти пат се прославува Светскиот ден на радиото, кое под мотото „Нов свет, ново радио“ го одбележува едновековното постоење. Како што посочија од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, годинешните поттеми на прославата се клучните карактеристики на радиото еволуција, поврзаност и […]

Jonas Blue е британски диџеј, композитор, продуцент и ремиксер, чие вистинско име е Guy James Robin. Неговата музика е мешавина меѓу dance и pop стил, а до сега има издадено два компилациски албуми. Во 2017-тата го издава „Jonas Blue: Electronic Nature – The Mix 2017“, а следната (2018) година го издава „Blue“. Оваа година ја […]

„Take Care of You“ е насловот на новата песна на британската пејача и композитор Ella Henderson. Песната е објавена на 12 јуни и се позиционира на 55-тата позција на листата на најпродавани синглови во велика Британија. Станува збор за песна, за која Ella ќе рече дека е намената за сите, а пораката е „грижете се […]

Канаѓанката Kiesza овој август ќе го издаде вториот по ред студиски албум, чиј наслов ќе биде „Crave“. Овој албум доаѓа шест години по издавањето на „Sound of a Woman“ (2014), пред кој има издадено и еден независен албум „Kiesza“ (2008). На новиот албум ќе има девет траки, од кои една е соработка со кандскиот продуцент […]

The Aces е американски алтернативен поп бенд формиран во 2016-тата, а својата популарност ја добива уште со првиот сингл („Stuck“). Со него бендот стигнува на 38-мата позиција на официјаланта листа на алтернативни синглови во САД, следната 2017-тата година. На 12-ти јуни ќе го издадат вториот студиски албум чиј наслов ќе биде „Under My Influence“, а […]

– 1813 – Роден e композиторот Wilhelm Richard Wagner. – 1970 – Elvis потпишува договор за снимање на три филмови за MGM. – 1971 – Rolling Stones сe N#1 сo нивниот 16-ти албум „Sticky Fingers“ – 1999 – Bruce Springsteen и неговите E Street Band ja распродаваат Continental Airlines Arena вo New Jersey зa сите […]

Thomas Wesley Pentz е полното име и презиме на американскиот диџеј, композитор и продуцент кој на музичката сцена е познат како Diplo. Зад себе има по еден студиски и албум во живо, шест компилациски албуми, 10 екстендетплејки и 4 микстејпа. Од почетокот на годинава има издадено два синглови, а минатата година на контото запиша 13. […]

Неверојатниот Sam Smith има нова песна, на која овој пат соработува со Demi Lovato, за која ќе рече дека „пораснал“ слушајќи ја и восхитувајќи се на нејзиниот вокал. Песната е мешавина од pop и disco, се вика „I’m Ready“ и е официјално објавена на 16-ти април. Оваа недела на Супер радио како ХИТ НА НЕДЕЛАТА […]

DJ Spoony е познат британски диџеј, радио презентер и телевизиско лице, кој октомври минатата година го издаде својот прв студиски албум насловен како „Garage Classical“. Станува збор за компилациски албум на кој се сместени 13 траки на кои меѓу другите соработува со Paloma Faith, Sugababes и Lily Allen. Оваа недела на Супер радио како ХИТ […]


Current track

Title

Artist

Background