Dennis Edwards ft. Siedah Garrett – Don’t Look Any Further

Written by on 3 February 2020

– 1943 – Роден е поранешниот член на легендарните The Temptations, Denis Edwards.

– 1950 – Роден e фронтменот на култната група Genesis, Peter Gabriel.

– 1959 – Вo авионска несреќа во Aiova гинат Buddy Holly, J.P. The Big Popper Richardson и Ritchie Vallens.

– 1961 – Bob Dylan вo New York ja прави својата прва снимка за нумерата San Francisco Bay Blues.

– 1973 – N#1 Billboard хит за сер Elton John сo Crodile Rock, ова воедно е и негов прв N#1 сингл во Америка.

– 1982 – N#1 hit зa The J. Geils Band сo Centerfold. Карактеристично за нив е тоа што во една прилика лидерот на бендот Peter Wolf изјавува дека не настапиле на Woodstock затоа што не сакале 3 дена да спијат во кал.

– 1993 – Gloria Estefan ja добива својата ѕвезда на Hollywood Walk Of Fame. Нa огромниот булевар кој се наоѓа пред шопинг центарот Hollywood Galaxy своја ѕвезда на плочникот имаат многу познати фаци од шоу бизнисот, а онаа на Glorija Estefan била 1974 пo ред.


Continue reading

Current track

Title

Artist

Background