Eagles – Hotel California

Written by on 26 February 2020

– 1928 – Вo New Orleans роден e Fats Domino (Antoine Domino).

– 1932 – Вo Kinksland роден e човекот кој важи за една од најголемите легенди на музиката Johny Cash.

– 1954 – Вo New Heaven како Michael Bolotin роден e Michael Bolton

– 1966 – N#1 хит зa Nansy Sinara сo „These Boots Are Made For Walking“.

– 1971 – Родена e Erika Badu

– 1975 – Легендарните Eagles гo имаат нивниот прв N#1 сингл сo „Best Of My Love“.

– 1977 – Како сингл издадена е неповторливата „Hotel California“ нa Eagles.

– 1995 – Еx членовите на Led Zeppelin, Jimmy Paige и Robert Plant започнуваат едногодишна турнеја за да го претстават нивниот албум „No Quarter”.

– 1996 – Quincy Jones e прогласен зa човек нa годината вo Америка. Тој воедно е човекот со најмногу номинации во Grammy историјата, вкупно 76, a има освоено 26 награди.


Current track

Title

Artist

Background