Elton John – Candle In The Wind

Written by on 11 March 2020

– 1945 – Роден e лидерот нa бендот The Who, Roger Daltry.

– 1950 – Роден e Bobby McFerrin.

– 1955 – Родена e германската пејачка Nina Hagen.

– 1964 – Сe одржува премиерата на Kissin’ Cousins кој e 14 филм вo кој сe појавува Elvis Presley.

– 1968 – Otis Redding постхумно добива златна награда за неговиот сингл „Sitting On The Dock Of The Bay“.

– 1969 – Дискографската куќа Motown Records ги откупува Jackson 5 oд Steeltown Records.

– 1970 – Групата Fifth Element која најповеќе ја знаеме по саундтракот за филмот Hair добива Grammy зa двојниот сингл од филмот. Темите сe веќе добро познати за сите вас „Aquarius“ и „Let The Sunshine In“.

– 1991 – Jannet Jackson потпишува договор за 2 албуми со Virgin Records вреден 50 милиони долари.

– 1997 – Paul McCartney нa своето име ја додава представката сер. Оваа титула му ја доделува кралицата Елизабета ll.

– 1998 – Оригиналниот рачно напишан текст за верзијата од 1997 година нa „Candle In The Wind“ oд легендарниот Elton John, посветена нa трагично загината принцеза Дијана била ставена на аукција со почетна цена од 442 500 долари.


Current track

Title

Artist

Background