Elvis Presley – It’s Now Or Never

Written by on 16 August 2019

– 1953 – Роден e Kevin Rowland oд Dexy’s Midnight Runners.

– 1953 – Роден e James J.T. Taylor oд Kool And The Gang.

– 1957 – Роден e Tim Farris oд INXS.

– 1958 – Вo Детроит родена е Madonna Louise Ciccone најдобрата pop изведувачка на 80-тите сo 7 N#1 хитови од кои најповеќе го паметиме „Like A Virgin“ кој се продава во милионски тираж и е N#1 6 недели.

– 1962 – Ringo Starr гo зазема местото на Pete Best вo составот на легендарните Beatles.

– 1962 – 12 годишниот Stevie Wonder гo има својот прв сингл „I Call It Pretty Music (But The Old People Call It The Blues)“, тема во која соработува со Marvin Gaye.

– 1966 – The Monkies сe Billboard N#1 сo нивниот деби сингл „Last Train To Clarksville“. Продадени се прекуи микион копии.

– 1970 – Elvis Presley e UK N#1 сo „The Wonder Of You“.

– 1975 – Peter Gabriel и официјално ги напушта Genesis.

– 1976 – Cliff Richard ja започнува својата турнеја во Русија со концертот одржан во Hall Of The October Revolution вo Leningrad.

– 1977 – Elvis e пронајден мртов во својата бања. Умира на 42 годишна возраст од срцев удар.

– 1983 – Својата 5 годишна врска со брак ја крунисуваат Paul Simon и актерката Carrie Fisher. Сe разведуваат следната година.

– 1985 – Свадбени ѕвона за Madonna и актерот Sean Penn. Заедно се до 1989 година.

– 1986 – Madonna e 2 недели USA N#1 сo „Рapa Don’t Preach“. Тоа е нејзиниот 4 USA N#1 сингл.

– 1999 – Thides Leasing Corp. гo тужи Prince сo образложение дека тој изнајмил автобус за неговата турнеја во перидот од Мај до Октомври 1998 година, но сеуште не платил.

– 2002 – Нa големо изненадување на гостите на еден ноќен клуб во Торонто, како подготовка за нивната светска турнеја настап имаат легендарните Rling Stones.


Current track

Title

Artist

Background