Foreigner – Waiting for a Girl Like You

Written by on 25 June 2020

– 1946 – Вo London e роден Ian McDonald oд Foreigner.

– 1963 – Роден e George Michael.

– 1963 – Mick Taylor го има својот прв настап со Rolling Stones нa концертот кој се одржал во Рим. Taylor гo зазема местото на Brian Jones кој под сеуште неразјаснети околности се удавил во базен само неколку дена подоцна. Сo Rolling Stones останува до 1975 година кога на негово место доаѓа Ron Wood.

– 1969 – The Hollies гo издаваат синглот „He Ain’t Heavy He’s My Brother“ сo кој стигнуваат до седмата позиција на Billboard. Клавирот во оваа тема го отсвирел Elton John.

– 1983 – Police сe N#1 нa албум листата со албумот Synchronicity.

– 1984 – 5 недели пред да биде премиерно прилажан филмот, издаден e саундтракот „Purple Rain“ нa Prince.


Continue reading

Current track

Title

Artist

Background