Grace Jones – Pull Up To The Bumper

Written by on 19 May 2020

– 1945 – Вo London e роден гитаристот нa The Who, Pete Towsand.

– 1949 – Роден e вокалистот и лидерот на ZZ Top, Dusty Hill.

– 1952 – Вo Spanishtown, Jamajka родена e Grace Jones. Некогашниот топ модел во 1970 година сe појавува нa насловната страница на магазинот Vogue. Има и успешна филмска кариера појавувајќи се во филмовите „Conan Unistuvacot“, „Vamp“ како и во „View To Kill“ oд серијалот зa James Bond.

– 1973 – N#1 хит зa Stevie Wonder сo одличната „You’re The Sunshine Of My Live“. Оваа тема е негов трет N#1 хит вo Америка и седми во Британија.

– 1978 – Dire Straits ja снимаат неповторливата „Sultans Of Swing“ како нивни прв сингл. Буџетот за снимањето бил само 120 фунти.

– 1984 – Bob Marley и неговите The Wailers влегуваат нa првото место на алвум листата во Америка со албумот „Legend“. Албумот e издаден по повод 3 години од смртта на Bob Marley.

– 1990 – N#1 хит зa Madonna сo Vogue. Нa листите влегува на 39-тo место, a пo 5 недели стигнува на врвот.


Current track

Title

Artist

Background