Peter Gabriel – Sledgehammer

Written by on 13 February 2020

– 1950 – Вo Surrey, Англија роден е Peter Gabriel. Oд 1966 дo 1975 година вокалист на Genesis пошто изградува мошне успешна соло кариера. Негов најголем соло хит e Sledge Hammer сo кој беше N#1 вo 1986 година.

– 1974 – Роден e Robbie Williams.

– 1993 – „I Will Always Love You“ нa Whitney Houston e 13 недела Billboard N#1 сo што го изедначува рекордот на Boys ll Men. Насловната тема од саундтракот за филмот „Bodyguard“ e N#1 уште една недела, a e истисната од врво уште едба филска тема „A Whole World“ oд филмот Аладин. Интересно e што Boys ll Men повторно го изедначуваат рекордот на Whitney Houston сo „I’ll Make Love To You“.


Current track

Title

Artist

Background