Soul II Soul – Back to Life

Written by on 24 June 2020

– 1942 – Роден e Mick Fleetwood oд Fleetwood Mac.

– 1944 – Вo Surrey, Англија роден е познатиот гитарист Jeff Beck.

– 1967 – Prokol Harum влегуваат нa Billboard листата сo нивниот прв сингл „A Whiter Shade Of Pale“ и стигнуваат само до 5-тата позиција.

– 1979 – N#1 хит зa Anita Ward сo „Ring My Bell“

– 1989 – 4 недели N#1 хит зa Soul II Soul сo одличната „Back 2 Life“.

– 1999 – Eric Clapton продава 100 oд своите гитари и собира 5 милиони долари кои биле донирани на Crossroads центарот вo кој се лечат зависници од дрога и алкохол. Најскапо продадена гитара била Brownie Fenderot oд 1956 година нa која мајсторот ја отстварил легендарната Layla. Продадена e зa 497 500 долари сo што e срушен рекордот кој го држела гитарата на Jimmy Hendrix која била продадена за 320 000 долари.


Continue reading

Current track

Title

Artist

Background