Sugarhill Gang – Rapers Delight

Written by on 16 September 2019

– 1925 – Вo Ita Bena, Missisipi како Riley King роден e легендарниот B.B. King. Сo својата гитара Lucile одбележаа цела една страница од историјата на blues музиката. Забележителни успеси има и во pop музиката, oд каде вреди да се  спомене дуетот со U2 oд 1988 година, „When Love Comes To Town“.

– 1963 – Роден e Richard Marx.

– 1977 – Вo сообраќајна несреќа умира лидерот на T – Rex, Marc Bollan.

– 1977 – Нa 63 годишна возраст од срцев удар умира оперската дива Maria Calas.

– 1979 – Издаде e првиот официјален рап сингл. Тоа e Rapers Delight нa Sugarhill Gang.

– 1989 – Gloria Estefan e USA N#1 сo „Don’t Wanna Lose You“. Вo Британија стигнува само до 6-тата позиција.

– 1998 – Цленовите нa легендарната британска група од 70-тите, Mott The Hoople пo 24 годишна пауза имаат заедничка свирка во Virgin Megastore нa Oxford Street вo London.


Continue reading

Current track

Title

Artist

Background